Polska edycja zainicjowanego przez Benedykta XVI "Dziedzińca Pogan" od 16 do 20 października po raz trzeci odbędzie się w Warszawie.
- "Dziedziniec Dialogu" to spotkanie ludzi o różnych poglądach, wrażliwości, wyznaniu we wspólnym poszukiwaniu prawdy w danym temacie - wyjaśnił Michał Senk, nowy dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Głównym punktem programu "Dziedzińca" są debaty: naukowa, o kulturze i społeczeństwie. W tym roku dodatkowo odbędzie się także debata specjalna z udziałem przedstawicieli Kościoła. Oprócz tego na jego program złożą się liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. kampania internetowa "Jezus nie hejtował".
Debata naukowa toczyć się będzie wokół pasjonującego tematu: "Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?", a będzie w niej mowa o duchowości w dobie nowych technologii (Centrum Nauki "Kopernik", 16 października o godz. 17).
Spotkanie kulturalne skupi się na temacie: "Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją". Mowa w niej będzie m.in. o granicach ekspresji artystycznej oraz o tym, jakie dziś są źródła piękna i jaka jest rola Kościoła w jego odnajdywaniu (Teatr Wielki Opera Narodowa, 17 października o godz. 17).
Debata o społeczeństwie weźmie za przedmiot temat: "Wiara a kryzys demokracji liberalnej". Będzie w niej mowa o miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, o fundamentalnych wartościach, jakie winny być obecne w państwie liberalnym oraz o granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę (aula Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, 18 października o godz. 17).
Z kolei debata specjalna pt. "Głos(y) Kościoła" dotyczyć będzie nie zawsze łatwego dialogu wewnątrz Kościoła, a odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich 19 października o godz. 12.
Wśród prelegentów będą m.in.: prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej Wikimedia ks. prof. Józef Kloch z UKSW, były rzecznik Episkopatu, dr Paweł Kowal, historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, czy ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, filozof, duszpasterz akademicki. Gośćmi debat będą także warszawscy biskupi.
- Cieszymy się, że osoby o różnych poglądach chcą spotkać się w jednym miejscu, szanując pogląd innej osoby, bez narracji "pola bitwy", która podkreśla różnice i zaostrza konflikt bez otwarcia się na poglądy drugiej osoby - mówi dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. I podkreśla, że debaty otwarte na dialog i poszukiwanie prawdy są bardzo potrzebne w naszym społeczeństwie i wpisują się w misję Centrum Myśli Jana Pawła II.
- Zadaniem Centrum Jana Pawła II jest pomóc ludziom odkrywać ich własną tożsamość, jak i w ramach tej tożsamości prowadzić dialog i rozmowę. To nie są żadne sprzeczności. Jest to możliwe, gdy zagwarantowane są wolność wypowiedzi i szacunek. Nie dopuszczając kogoś do słowa, sami tracimy, bo nie jesteśmy w stanie poznać spojrzenia drugiej osoby - mówił dyrektor.
Z kolei ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik warszawskiej kurii, zwrócił uwagę, że otwierając "Dziedziniec Pogan" - spotkania wierzących z niewierzącymi - Benedykt XVI wskazał Kościołowi i światu potrzebę dialogu. - Nie ma innego sposobu na rozwiązywanie różnego rodzaju napięć społecznych, nieporozumień, wszystkie inne sposoby są złe, dialog jest sposobem dobrym. Otwieranie przestrzeni dialogu, otwieranie "Dziedzińca Dialogu" nie musi być tylko zadaniem Kościoła, ale zadaniem wszystkich ludzi - mówi rzecznik warszawskiej kurii, podkreślając jednocześnie, że dialog jest otwieraniem się na Boga, a dobre efekty takiej rozmowy nigdy nie są przewidywalne.
Jednocześnie 16 października ruszy kampania społeczna "Szanuję. Słucham", zwracająca uwagę na problem jakości dyskusji prowadzonej w przestrzeni publicznej.
W ramach wydarzeń towarzyszących 20 października o godz. 12 w sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się debata redaktorów naczelnych "Prawda w mediach".
Więcej informacji o "Dziedzińcu Dialogu" i wydarzeniach mu towarzyszących można znaleźć na: www.dziedziniecdialogu.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.