- Pędzimy bolidem rajdowym, posługując się danymi z lusterka wstecznego. Rewolucja druku była nieistotnym epizodem w porównaniu do tego, co się dzieje teraz - mówił prof. Dariusz Jemielniak podczas pierwszej z debat warszawskiego Dziedzińca Dialogu.
W pierwszej z cyklu debat tegorocznej edycji Dziedzińca Dialogu wzięli udział naukowcy zajmujący się problemem rewolucji technologicznej. Spotkanie zatytułowane „Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?”odbyło się w Centrum Nauki Kopernik.
- Następuje gwałtowna cyborgizacja ludzi. Większość z nas ma jakieś elementy wspomagające działanie. Nawet okulary. Większość z nas znaczny czas codziennych interakcji realizuje za pośrednictwem mediów elektronicznych, niektórzy - większość. A to tylko początek. Wirtualna rzeczywistość jest już na etapie, który umożliwia bardzo daleko idące współuczestniczenie w zdarzeniach, w których nie jest się obecnym fizycznie. Mamy roboty konwersacyjne, nieludzkich aktorów, czat-boty, które namawiają do różnego rodzaju zakupów, wykonujących rozmowy telefoniczne, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać, że to nie człowiek. Jesteśmy zdecydowanie na progu rewolucji, człowiek 2.0 to będzie coś zupełnie innego. Jeśli szukać analogii, będzie to podobne do zejścia z drzewa, oderwania od małp - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, kierownik grupy badawczej NeRDS (New Research on Digital Societies).
W dyskusji na temat przyszłości człowieka wziął również udział ks. prof. Józef Kloch, pionier zastosowań informatyki, a następnie internetu w misji Kościoła w Polsce, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w latach 2003-2015.
Wykładowca w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW zwrócił uwagę, że Kościół od początku towarzyszy rewolucji technologicznej, zauważając jej plusy, ale także zagrożenia.
- Systemy sztucznej inteligencji to ogromna biblioteka, którą człowiek ma na wyciągnięcie ręki, ale dokumenty Kościoła pytają jednocześnie czy kolejne pokolenie musi być pokoleniem pochylonych głów. Czy będzie w stanie zrozumieć, że są inne metody porozumiewania się, spotkanie twarzą w twarz? W erze Facebooka może nam zaginąć spotkanie z człowiekiem - ostrzegał ks. prof. Józef Kloch, przyznając jednocześnie, że patrzy na rozwój technologii z optymizmem.
Centrum Myśli Jana Pawła II
DEBATA „CZŁOWIEK 2.0. DROGA JEDNOKIERUNKOWA?”
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.