Śmierć i kanonizacja św. Wacława miały charakter państwowotwórczy przypomniał kard. Duka.
W Republice Czeskiej obchodzone jest święto św. Wacława – głównego patrona Czech i Moraw. Tego dnia przypada rocznica jego śmierci, która miała miejsce w pierwszej połowie X wieku (929 r. lub 935 r.), kiedy powstawało czeskie państwo.
"Rocznica śmierci św. Wacława jest nie tylko świętem kościelnym, ale również świętem państwowym, bowiem w roku 2000 czeski parlament uchwalił 28 września „Dniem czeskiej państwowości”.
Uroczystości ku czci św. Wacława rozpoczęły się w przeddzień jego święta procesją z praskiej katedry na główny plac miasta, gdzie znajduje się pomnik Świętego. W procesji niesiono „Paladium”, wizerunek Matki Bożej, który otrzymał św. Wacław od swojej babki i wychowawczyni, św. Ludmiły. Według tradycji św. Ludmile obraz ten podarował św. Metody, Apostoł Słowian.
Główne uroczystości Patrona Czech odbyły się w Starym Bolesławcu, miejscu męczeńskiej śmierci św. Wacława. Mszę sprawował bp Franciszek Lobkowicz, ordynariusz diecezji ostrawsko-opawskiej, a kazanie wygłosił kard. Dominik Duka OP, arcybiskup Pragi i prymas Czech. Przypomniał on, że śmierć i kanonizacja św. Wacława miały charakter państwowotwórczy. Zachęcał chrześcijan do większego zaangażowania społecznego, do nieulegania mylnemu przekonaniu, że są słabi i jest ich mało. Swoje kazanie zakończył wezwaniem do obroni wolności."
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.