Niepełnosprawność jest „elementem życia ludzkiego” - uważa kard. Christoph Schönborn. Każdy człowiek potrzebuje „tak”, potrzebuje akceptacji, gdyż „także i ja pewnego dnia będę tego «tak» potrzebował”, napisał arcybiskup Wiednia w cotygodniowym komentarzu na łamach rozprowadzanej w metrze bezpłatnej gazety „Heute”. Tak modna dziś myśl o perfekcji budzi wiele problemów, a „marzenie o perfekcyjnym człowieku jest zwykłym kłamstwem” - uważa purpurat.
Okazją do refleksji kard. Schönborna stał się film dokumentarny „Trzecia opcja”, którego premierowe pokazy odbyły się 16 września w wielu kinach na terenie Austrii. Film odnosi się do kwestii przerywania ciąży w sytuacjach, gdy zachodzi podejrzenie trwałego uszkodzenia płodu. Przewodniczący Episkopatu Austrii wyraził uznanie dla reżysera Thomasa Fürhaptera, że w sposób poważny i otwarty poruszył temat tabu.
Postęp techniczny daje medycynie możliwość, aby kobiety ciężarne o swoim dziecku wiedziały więcej, niż to było możliwe dotychczas. Często jednak zainteresowane zostają pozostawione same ze swoją wiedzą, napisał kard. Schönborn.
„Jeśli się zdecydują na urodzenie dziecka niepełnosprawnego, muszą usłyszeć: to Pani nie wiedziała? Z kolei osoba, która sprzeciwi się jego urodzeniu, żyje z zarzutem, że jest egoistką, a kobieta, która nie decyduje się na badanie prenatalne, często jest uznana za nieodpowiedzialną” - czytamy w komentarzu arcybiskupa Wiednia.
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Proponowane w Polsce elementy edukacji seksualnej nawiązują do standardów WHO, ale...
Postęp techniczny nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad etycznych.
Ludność Kamerunu docenia świadectwo życia Papieża Polaka oraz jego zaangażowanie na rzecz Afryki.