Dobry Papież Jan patronem sił zbrojnych. Biskup mówi: to czyste szaleństwo

W czasie uroczystości w Rzymie ordynariusz polowy abp Santo Marcianó przekazał szefowi sztabu generalnego gen. Danilo Errico specjalną bullę ogłaszającą papieża św. Jana XXIII patronem włoskich sił zbrojnych. Decyzja ta wywołała we Włoszech falę protestów.

Za „czyste szaleństwo” inicjatywę tę uznał bp Giovanni Ricchiuti, przewodniczący włoskiej sekcji ruchu Pax Christi. Odpiera on argument zwolenników ogłoszenia patronem sił zbrojnych „dobrego papieża Jana”, autora encykliki „Pacem in terris” (Pokój na ziemi), że służył on w wojsku w czasie I wojny światowej, a następnie był kapelanem wojskowym.

„Dzisiejsze wojsko, złożone z zawodowych żołnierzy, a nie z poborowych, różni się od sił zbrojnych z okresu I wojny światowej, którą – pamiętajmy o tym – Benedykt XVI nazwał «bezużyteczną rzezią». Zmienił się również bardzo model obrony łączący się z ogromnymi kosztami (23 mld euro w 2017 r.)... Ogłoszenie Jana XXIII patronem wojska uważam za antysoborowe, również w świetle zdecydowanych i jednoznacznych stwierdzeń zawartych w encyklice «Pacem in terris»”, napisał w swym oświadczeniu bp Ricchiuti.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAN XXIII

 • Gośćx
  12.09.2017 20:54
  "Kieruje nami droga i łagodna nadzieja, że nasze propozycje zostaną zaakceptowane i w ten sposób osiągnie się jak najszybciej przerwanie tej straszliwej walki,która z dnia na dzień coraz bardziej okazuje się bezużyteczną rzezią."
  Benedykt XV, Orędzie do głów państw walczących, 1 sierpnia 1917

  Z kolei w 2014 Franciszek powiedział podczas upamiętnienia 100-lecia rzezi Ormian: "Jeszcze nie nauczyliśmy się, że wojna jest szaleństwem, bezużyteczną rzezią". Co było przytoczeniem jego słów z cmentarza ofiar I wojny światowej.
 • PTaraski
  12.09.2017 21:26
  "Dobry" papież?

  W pewnym sensie. Tak go nazywał "ten świat". Lubili go komuniści, z którymi zresztą współpracował i to w czasie masowych mordów w Sowietach, lubili liberałowie, lubili i lubią masoni. Np. zwolennicy aborcji, związków homo i eutanazji demonstrowali z jego zdjęciami.

  Niestety dla Kościoła był bardzo niedobry, bo sprzymierzył się z komunistami, bo wspierał heretyków modernistów, bo zwołał sobór, który stał się największą katastrofą w dziejach Kościoła, z której do dzisiaj nie tylko nie możemy wyjść, ale nawet szansy wyjścia nie widać.

  Nie ma w tym jednak nic nowego. Jeśli kogoś miłuje ten świat, to znaczy, że jest fałszywym prorokiem. Prawdziwych proroków świat poddaje infamii, prześladuje i zabija:

  [Łk 6,26] Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

  [Łk 6,22] Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, ...


 • Gość
  14.09.2017 08:31
  Pomysł tak samo absurdalny, jak ogłoszenie św. Franciszka (z Asyżu) patronem myśliwych. Niech już pozostanie nim św. Hubert, chociaż pewnie wcale z tego nie jest zadowolony.
 • Gość
  14.09.2017 08:35
  Biedny nasz Kościół gdy ma wśród swoich owiec krytykantów podobnych panu Taraskiemu. Szanowny Panie, skoro ten wg Pana lewacki, lubiany przez cały świat i wszelkiej maści odszczepieńców papież Jan XXIII został kanonizowany przez nasz Katolicki Kościół Rzymski, co co Pan jeszcze robi w tymże Kościele?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11