„Młodzi Azjaci, Kościół katolicki powierza wam zadanie głoszenia światu radości wypływającej ze spotkania z Chrystusem. Witajcie w Yogyakarcie i cieszcie się tym cennym czasem”.
„Młodzi Azjaci, Kościół katolicki powierza wam zadanie głoszenia światu radości wypływającej ze spotkania z Chrystusem. Witajcie w Yogyakarcie i cieszcie się tym cennym czasem” – mówił bp Pius Riana Prapdi przed nadchodzącym finałem VII Azjatyckich Dni Młodzieży, który odbędzie się we wspomnianym indonezyjskim mieście na wyspie Jawie od 2 do 6 sierpnia. Do tej pory, w ramach pierwszego etapu spotkania, od niedzieli 30 lipca, 3 tys. uczestników z 21 krajów największego kontynentu świata przebywało mniejszymi grupami w poszczególnych diecezjach goszczącego ich państwa.
Szanse, jakie to wydarzenie daje miejscowej młodzieży, przedstawiła Radiu Watykańskiemu Valeria Martano, odpowiedzialna we Wspólnocie św. Idziego właśnie za działalność w Indonezji.
„Moim zdaniem Azjatyckie Dni Młodzieży dla indonezyjskiego Kościoła, a zwłaszcza dla młodych – którzy są liczni, bo to bardzo młody kraj – faktycznie oznaczają wielkie otwarcie, moment bardzo ważnego otwarcia. Bo Indonezja to archipelag: istnieje problem w komunikowaniu językowym, prowadzący czasem do trudności w relacjach z resztą świata, także dla tamtejszej młodzieży. Jednak na przybycie tak wielu młodych ludzi – ok. 3 tys. – z różnych krajów Azji oczekuje się z wielkim entuzjazmem” – wskazała Valeria Martano.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.