Kard. Arborelius: u Szwedów rośnie zainteresowanie katolicyzmem

Kościół katolicki jawi się jako alternatywa dla próżni.

„Po mojej nominacji na kardynała nie otrzymałem gratulacji od premiera czy króla, ale zwyczajni ludzie okazują mi szacunek” – powiedział pierwszy szwedzki kardynał Anders Arborelius. Zauważył on, że Szwedzi, nawet jeśli nie zgadzają się z nauczaniem Kościoła, to jednak w jakiś sposób podziwiają katolików za ich przywiązanie do swej wiary. Zdaniem biskupa Sztokholmu to właśnie jest siłą katolicyzmu w tym kraju. W społeczeństwie, w którym wszystko się zmienia, Kościół stara się dochować wierności nauczaniu Chrystusa, które zawsze było przekazywane. To rodzi też ukryty podziw. „Szwedzi wiedzą, iż cokolwiek by się nie powiedziało o katolikach, to trzeba przyznać, że oni wierzą w to, co mówią” – zauważa kard. Arborelius.

Zdaniem szwedzkiego biskupa to właśnie ten paradoks Kościoła, który rozwija się w radykalnie zsekularyzowanym społeczeństwie, mógł skłonić Papieża do mianowania kardynała z tych skandynawskich peryferii. Zauważa on, że w kraju, gdzie ludzie coraz dotkliwiej odczuwają, że czegoś im jednak brakuje, że żyją w próżni, Kościół katolicki jawi się jako alternatywa. Przekłada się to na zainteresowanie katolicką doktryną, duchowością i etyką. Rośnie też liczba nawróceń, również w świecie mediów. Kard. Arborelius zastrzega, że katolicy nadal są skromną i niepokaźną mniejszością, nie mogą ewangelizować całego społeczeństwa, ale w Szwecji rośnie świadomość, że Kościół może zaproponować alternatywę dla zsekularyzowanego, indywidualistycznego i hedonistycznego stylu życia, który nie jest w stanie zaspokoić ludzkiego serca

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7