Katolicka teologia u protestantów

Od tego miesiąca w Genewie, historycznym sercu szwajcarskiego protestantyzmu, wykładana jest katolicka teologia.

Z inicjatywą wyszedł już kilka lat temu wydział teologii protestanckiej na uniwersytecie genewskim. Postawiono jednak warunek, że katolicy muszą sami sfinansować to przedsięwzięcie – wspomina Geoffroy de Calvière, rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Genewie, któremu powierzono też uruchomienie tej inicjatywy.

Wykłady dotyczą wyłącznie kwestii spornych, a zatem mariologii, eklezjologii oraz łaski i usprawiedliwienia. Zajęcia prowadzą teolodzy z Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie. Są one otwarte dla studentów z innych wydziałów i dla wolnych słuchaczy.

Inicjatywa niezamierzenie zbiega się w czasie z 500-leciem reformacji. Wykłady zaczęły się dopiero teraz, bo udało się zebrać niezbędne środki, by pokryć ich koszty – mówi Geoffroy de Calvière.

„To po prostu zbieg okoliczności. Choć dobrze się to wpisuje w tę rocznicę, którą protestanci obchodzą bardzo radośnie. Bo fakt, że udało się wprowadzić to nauczanie teologii katolickiej na uniwersytecie genewskim, jest naprawdę wydarzeniem historycznym. Paradoksalnie jednak w Genewie jest dziś dużo więcej katolików niż protestantów, a konkretnie 37 proc. katolików i 12 proc. protestantów. Również z tych czysto demograficznych względów ważne jest, by młodzi mieli możność zapoznania się nie tylko z teologią protestancką, ale również z katolicką. Odzwierciedla to zmiany, jakie nastąpiły wśród mieszkańców Genewy po II wojnie światowej na skutek migracji, oraz fakt, że katolicy wśród chrześcijan tego miasta są dziś zdecydowaną większością” – powiedział Radiu Watykańskiemu Geoffroy de Calvière.

Wprowadzenie teologii katolickiej do uniwersytetu genewskiego to nie tylko poszerzenie programu nauczania, ale przełamanie historycznego tabu. Do tej pory prowadzono już bowiem wykłady o prawosławiu, judaizmie czy islamie. Katolicyzm był nieobecny.       

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7