Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
"Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi Kościół i nasza Ojczyzna, jest ochrona trzeźwości. W niedzielę 26 lutego rozpocznie się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa. Jubileuszowy Tydzień Modlitw rozpoczyna Narodowy Kongres Trzeźwości, którego hasło brzmi: 'Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu'. Jest on wyjątkową szansą na zjednoczenie działań wszystkich Polaków. Każdy z nas może i powinien wnieść osobisty wkład w przygotowanie i przebieg Kongresu poprzez modlitwę, czuwanie nad własną trzeźwością i dawanie świadectwa.
Wyjątkowo cennym darem jest dar abstynencji w roku Kongresu Trzeźwości. Niech nasza postawa i zaangażowanie w to dzieło, z pomocą łaski Bożej, przyniesie błogosławione owoce dla Kościoła i całej naszej Ojczyzny" - napisał biskup płocki w specjalnym słowie do wiernych diecezji.
- Niestety, na co dzień nie modlimy się o ten dar albo myślimy, że powinni się o to modlić ci, których rodziny są dotknięte tym problemem. Nic bardziej mylnego... - mówi ks. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku Trzepowie.
- Trzeźwość jest cnotą, a nie wadą! A więc jest to tydzień, kiedy szczególnie prosimy Boga o cnotę trzeźwość. Módlmy się o takie używanie alkoholu w Polsce, aby nie był przyczyną utraty zbawienia wiecznego. To dlatego Kościół zajmuje się tym zagadnieniem i prowadzi specjalne działania duszpasterskie, któremu zależy na obraniu takiego rozumnego stylu życia, w którym w sposób dojrzały i odpowiedzialny będziemy używali alkoholu - wyjaśnia ks. Zbigniew Kaniecki.
- Proszę wszystkich o modlitwę w intencji trzeźwości. Proszę, niech w tym tygodniu będzie odprawiona w naszych parafiach choćby jedna Msza św. w intencji o trzeźwość - apeluje ks. Zbigniew Kaniecki. - Niech to wreszcie będzie czas świadectwa i dobrych, konkretnych inicjatyw naszych ruchów i stowarzyszeń, aby ukazać nowy, trzeźwy styl naszych spotkań i zabaw. Oto ostatnie dni karnawału. Dlaczego więc nie zorganizować bezalkoholowych ostatków w parafii? - mówi ks. Kaniecki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.