Trwa proces gubernatora Dżakarty, chrześcijanina Basuki Tjahaja Purnamy, oskarżonego o domniemane bluźnierstwa przeciw Koranowi.
W czasie pierwszej rozprawy, jak mówił Radiu Watykańskiemu nuncjusz apostolski w Indonezji, gubernator podkreślił, że absolutnie nie chciał obrazić islamu oraz przypomniał swoje związki z muzułmanami. Z jego inicjatywy wybudowano dla nich kilka meczetów. Wkrótce, 20 grudnia, odbędzie się kolejna rozprawa, ale nie wiadomo, jak długo potrwa cały proces i jakie będzie jego zakończenie – powiedział abp Antonio Guido Filippazzi.
„Trzeba przyznać, że w wielu środowiskach islamskich czuje się wrogość do gubernatora; ale u mniejszości niemuzułmańskich widać obawę, że przeciw nim mogą zostać skierowane akty dyskryminacji i przemocy. Wydaje się, że została trochę zachwiana atmosfera harmonii społecznej i religijnej, jaka miałaby cechować Indonezję. Na nadchodzących świętach ciąży nieco ta atmosfera. Tym bardziej, że po kilku aktach dyskryminacji chrześcijan byłoby czymś sztucznym mówienie, że w Boże Narodzenie chrześcijanie będą mogli swobodnie obchodzić narodziny Pana Jezusa” – powiedział Radiu Watykańskiemu nuncjusz apostolski w Indonezji.
Abp Filippazzi zakończył wywiad dla naszej rozgłośni życzeniem, aby powrócono do równowagi i harmonii, jaka jest dumą Indonezji, największego kraju islamskiego na świecie, oraz aby mogli tam żyć pokojowo ludzie należący do różnych religii i grup etnicznych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.