Są dzieci, którym trzeba pokazać „mentalność rybaka”, by nauczyły się wygrywać. Są też dorośli, którzy potrzebują podpowiedzi, jak znaleźć życiową drogę.
W Akademii Przyszłości są najlepsi wolontariusze! – przekonuje 9-letni Szymek, który na razie jest uczniem IV klasy SP nr 133 w Krakowie, ale oczami wyobraźni widzi już swoją przyszłość: chce być piłkarzem. – Lepszym od Cristiano Ronaldo – mówi mały kibic Realu Madryt i krakowskiej Wisły. Kasia, jego tutorka i studentka pedagogiki na UJ, dobrze wie, że chłopiec nie lubi długo siedzieć w miejscu, dlatego chce dobrze spożytkować jego energię i pokazać mu jak najwięcej lokalnego świata. – Jeśli już będziemy siedzieć nad zeszytami, to tak, „żeby nie było nudno” – tak brzmi jeden z punktów kontraktu, który wspólnie napisaliśmy – opowiada wolontariuszka. Rolą Kasi nie jest bowiem to, aby dawała Szymonowi korepetycje, choć wspólnymi siłami będą też pewnie szlifować ortografię, angielski i ładne czytanie, czyli to, z czym Szymek ma problemy.
Ani wędka, ani ryba
Jednym z głównych zadań każdego tutora jest praca nad „zdrową pewnością siebie” podopiecznego. – Rozmawiamy z dziećmi o motywacji do osiągania sukcesów, spełniania marzeń, wygrywania w życiu tego, co ważne, i budujemy w nich „mentalność rybaka”. To znaczy, że nie dajemy ani wędki, ani ryby, ale staramy się wydobyć z podopiecznego to, co w nim najlepsze. Dzięki temu dziecko uczy się wierzyć w siebie i w to, że ma wpływ na swoją przyszłość – tłumaczy Kasia. Dzieci do projektu typowane są zarówno przez nauczycieli, jak i przez szkolnych pedagogów. Do udziału w AP mogą je też zgłaszać sami rodzice. – Historie naszych dzieci można znaleźć w specjalnej bazie (www.akademiaprzyszlosci.org.pl), do odwiedzenia której zachęcamy tych, którzy chcą ufundować (np. pod choinkę) wybranemu dziecku indeks Akademii Przyszłości – zaprasza Karolina Wacińska, liderka wolontariuszy AP w SP nr 133. – Dla każdego naszego podopiecznego myśl, że jest w Polsce albo na świecie ktoś, kto go nie zna, a mimo to chce mu pomóc, jest ogromnie ważna – dodaje. To nie wszystko – w roku szkolnym 2017 /2018 „Wiosna”, jako partner Urzędu Marszałkowskiego, wystartuje z kolejną odsłoną projektu „Małopolskie Talenty”. Na razie powstają Centra Wsparcia Uczniów Zdolnych, w których dzieci podczas specjalnych zajęć będą rozwijać się m.in. w 4 blokach tematycznych: „Matematyka i nauki przyrodnicze”, „Technologie informacyjno-komunikacyjne”, „Przedsiębiorczość” oraz „Angielski”.
Lepsza przyszłość
Stowarzyszenie „Wiosna”, dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego, chce też zmobilizować do działania dorosłych, którzy z różnych przyczyn nie mogą znaleźć pracy. Z myślą o osobach niepełnosprawnych ruszył program „Aktywni, potrzebni, kompetentni – kompleksowy program aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych 30+ w Małopolsce”, a dla osób młodszych, które chcą zmienić przyszłość na lepsze, powstał projekt Wiosenna Akademia Możliwości. – Cały czas szukamy chętnych do udziału – zachęca Alicja Caban, koordynator ds. promocji projektów społecznych w „Wiośnie”.
Pierwszy nabór do programu dla osób niepełnosprawnych „30+” zakończył się 31 października i trwają już pierwsze zajęcia oraz warsztaty. Druga tura rekrutacji rozpocznie się 1 stycznia i potrwa do końca marca. Później będą jeszcze 3 trzymiesięczne cykle zapisów. 60 uczestników projektu odbędzie 4-miesięczne płatne staże zawodowe. Do Wiosennej Akademii Możliwości, w której udział mogą wziąć osoby w wieku 18–29 lat (z całej Małopolski – zarówno niepełnosprawne, jak i zdrowe, ale mieszkające na wsi, gdzie jest trudniej o pracę), nabór trwa do końca lutego.
– Projekty wyróżnia duża elastyczność. Nie mamy z góry ustalonych stażów i kursów dla uczestników, ale słuchamy ich potrzeb i podpowiedzi psychologa czy doradcy zawodowego. Czasem wystarczy, że ktoś zdecyduje się na zmianę wyuczonego zawodu i łatwiej jest mu znaleźć zatrudnienie, a czasem ktoś musi nauczyć się asertywności czy radzenia sobie w kontaktach z innymi ludźmi – tłumaczy A. Caban.
Na uczestników WAM czekają 5- lub 6-miesięczne płatne staże zawodowe z perspektywą zatrudnienia. Wszyscy dostaną też indywidualny plan ścieżki zawodowej, wsparcie specjalistów i asystentów w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego, a także wezmą udział w serii specjalnych warsztatów. – Do 28 grudnia czekamy też na zgłoszenia do projektu Wiosenny Inkubator Innowacji. Szukamy osób, które mają ciekawy pomysł na pokonanie barier, ulepszenie rzeczywistości i wejście na rynek pracy osób niepełnosprawnych, starszych, młodych. Autorzy najlepszych projektów mogą dostać do 80 tys. zł grantu na ich realizację, a 4 projekty zostaną wdrożone, i to na skalę całej Polski – tłumaczy A. Caban.
Szczegółowe informacje można znaleźć na: www.wiosna.org.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.