Handel ludźmi to temat międzynarodowej konferencji, trwającej od 5 do 7 września w stolicy Nigerii, Abudży. Organizuje ją Caritas Internationalis wraz z Papieską Radą ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, aby uwrażliwić na istnienie tego problemu, nieść nadzieję i go zwalczać.
„W 2015 r. mieliśmy 60 tys. uchodźców i przesiedleńców – czytamy w komunikacie prasowym zapowiadającym spotkanie. – W Afryce tysiące dorosłych i dzieci, zmuszonych do ucieczki przed konfliktami, ubóstwem i prześladowaniem, pada ofiarą handlarzy. Popychani rozpaczliwą potrzebą walki o przetrwanie oraz pragnieniem zbudowania lepszego życia, są szczególnie narażeni na wykorzystanie seksualne czy w charakterze taniej siły roboczej” – przypominają organizatorzy.
Konferencja w Abudży jest okazją do promowania dialogu i współpracy między głównymi zainteresowanymi, czyli międzynarodowymi organizacjami religijnymi, stowarzyszeniami regionalnymi, siłami porządku czy innymi instytucjami publicznymi. Chodzi o zacieśnienie więzi, promowanie wspólnych działań oraz znalezienie najlepszych sposobów walki z procederem handlu ludźmi i niewolnictwa. Dokonuje się to przez niesienie pomocy i nadziei ofiarom oraz popieranie umów i praw zwalczających handel ludźmi.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.