Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich na Litwie przyjęli z zadowoleniem ustawę o prokreacji wspomaganej, uchwaloną 28 czerwca przez tamtejszy parlament. Nakłada ona poważne ograniczenia na tworzenie i użycie ludzkich embrionów w celach rozrodczych.
Nowe prawo „ogranicza manipulację ludzkim embrionem, jest zatem najwłaściwszym politycznym sposobem ochrony życia człowieka” – czytamy w ekumenicznym oświadczeniu. Podpisali je: przewodniczący episkopatu Litwy abp Gintaras Grušas, rosyjskoprawosławny arcybiskup wileński Innocenty i biskup litewskiego Kościoła luterańskiego Mindaugas Sabutis.
Podkreślają oni, że brak szacunku dla życia ludzi, także nienarodzonych, jest sprzeczny z chrześcijaństwem. Przypominają, że według Pisma Świętego ludzkie życie jest nienaruszalne. Tym, którzy uważają, że nowej ustawy, jako zbyt restrykcyjnej, prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė nie powinna podpisywać, zwracają uwagę, że „tworzenie nieograniczonej liczby embrionów jest niezgodne z poszanowaniem życia człowieka”. Dotyczy to też ich zamrażania, niszczenia czy selekcji. Tak samo „donacja albo sprzedaż gamet pogwałcałyby integralność małżeństwa oraz prawo dziecka do tego, by poznać własnych rodziców biologicznych i być przez nich wychowywanym” – piszą zwierzchnicy Kościołów katolickiego, prawosławnego i luterańskiego na Litwie.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.