Izrael: Rozpoczęto renowację grobowca Chrystusa

Prace są finansowane przez trzy wyznania chrześcijańskie.

W bazylice Grobu Świętego na Starym Mieście w Jerozolimie rozpoczęła się w niedzielę renowacja kaplicy Bożego Grobu, która zostanie rozebrana i złożona ponownie. Kustodia Ziemi Świętej podała, że przez cały okres prac miejsce to będzie otwarte dla pielgrzymów.

Wznoszący się pod kopułą świątyni marmurowy grobowiec - wybudowany na początku XIX wieku i wysoki na kilka metrów - został otoczony rusztowaniami i białymi panelami ochronnymi, zaś wejście do wnętrza zostało dodatkowo zabezpieczone.

Od kilkudziesięciu lat tę budowlę zabezpieczały przed runięciem dodatkowe metalowe elementy ochronne. Było to konieczne, by utrzymać w całości konstrukcję złożoną z wielu bloków marmuru, którym nie służą ani liczne płonące świecie, ani oddechy tłumów wiernych podwyższające wilgotność powietrza. Większość elementów marmurowych zostanie oczyszczonych, naprawionych i z powrotem umieszczonych w budowli. Część najbardziej uszkodzonych będzie zastąpiona nowymi.

Prace mają być sfinansowane przez trzy wyznania chrześcijańskie będące współwłaścicielami Bazyliki Grobu Świętego: Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Kościół rzymskokatolicki reprezentowany przez zakon franciszkanów oraz Apostolski Kościół Ormiański, a także z funduszy publicznych i prywatnych.

Grobowiec wznosi się w miejscu groty, w której złożono po ukrzyżowaniu ciało Chrystusa. Jest najnowszym elementem architektonicznym świątyni, której początki sięgają IV wieku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10