Zdecydowane wezwanie do wzmożenia światowych wysiłków i zacieśniania współpracy w walce z procederem handlu ludźmi oraz współczesnymi formami niewolnictwa wyraził Papież w przesłaniu do uczestników poświęconej temu tematowi konferencji. Została ona zorganizowana w Nowym Jorku pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Papież podkreślił, że zarówno niewolnictwo jak i handel ludźmi to plagi współczesnego świata. Wyraził też wdzięczność wszystkim organizacjom rządowym, społecznym i religijnym, które zaangażowane są w walce z tą zbrodnią przeciwko ludzkości.
Ojciec Święty zachęcił uczestników konferencji do dalszego zacieśniania współpracy i wymiany informacji. Jest to według niego konieczne, by definitywnie zakończyć cierpienie wielu mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy dziś są zniewalani i sprzedawani tak jakby byli zwykłym towarem. Winny zatem być proponowane różne rozwiązania i środki zapobiegawcze, by tego typu zło zostało wyeliminowane na wszystkich poziomach społeczeństwa. „Mam nadzieję, że w dyskusjach będziecie zwracać uwagę przede wszystkim na godność każdej osoby i szukać we wszystkich przedsięwzięciach prawdziwej służby najuboższym i zepchniętym na margines społeczeństwa, którzy tak często są zapominani i pozbawieni głosu” – napisał Franciszek. Przypomniał także po raz kolejny determinację Kościoła katolickiego w walce z tego typu zbrodniami i trosce o wszystkie ich ofiary.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).