Papież Franciszek zwrócił uwagę na konieczność przeciwstawienia się obojętności wobec tego procederu.
Na konieczność przeciwstawienia się obojętności wobec handlu ludźmi zwrócił uwagę Ojciec Święty przyjmując dziś na audiencji uczestników II zgromadzenia stowarzyszenia osób zakonnych w Europie przeciwdziałających temu procederowi - RENATE.
Franciszek podkreślił, że proceder handlu ludźmi należy do bolesnych i otwartych ran naszego świata. „Jest to współczesna forma niewolnictwa, która jest pogwałceniem godności wielu naszych braci i sióstr i jest prawdziwą zbrodnią przeciwko ludzkości” – stwierdził papież. Wskazał też na konieczność podniesienia poziomu świadomości wśród społeczeństwa i udoskonalania koordynacji działań przez rządy, sądownictwo, ustawodawców i pracowników społecznych.
Ojciec Święty podkreślił, że do wyzwań jakie stoją przed pracą na rzecz uwrażliwienia, edukacji i koordynacji należy pewna obojętność wobec procederu handlu ludźmi i ich wyzysku. Wyraził wdzięczność zakonnicom i zakonnikom za ich zaangażowanie oraz świadectwo Ewangelii miłosierdzia. Podkreślił szczególnie wkład kobiet towarzyszących innym kobietom i dzieciom w procesie uleczenia i reintegracji.
Franciszek życzył uczestniczkom i uczestnikom rzymskiego zgromadzenia, aby ich obrady przyczyniły się do bardziej skutecznego świadectwa Ewangelii w jednej z wielkich „peryferii” współczesnego społeczeństwa.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).