Złoto, srebro, jaspis cesarski, koral, brylanty, ale też kamień z Gargano i Księżyca... Od 24 marca wiadomo, jak wygląda nowa sukienka przygotowana dla obrazu MB Świdnickiej czczonej od kilkuset lat w katedrze w tytule Uzdrowienie Chorych.
Sukienka została zaprojektowana i wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego - bursztynnika pochodzącego z Dzierżoniowa. - Dlatego właśnie, jako syn tej ziemi związany z diecezją świdnicką, ofiarowałem jako prywatne wotum MB Świdnickiej kamień księżycowy wkomponowany w półksiężyc, na którym stoi Maryja - mówił podczas prezentacji dzieła na zakończenie Mszy Krzyżma w świdnickiej katedrze.
Biskup Ignacy Dec nie ukrywa podziwu dla efektu pracy jubilerów z Gdańska. - Zaskakuje trójwymiarowość szaty, jej barwy i precyzja wykonania - chwali. - Cieszy mnie bardzo głęboka symbolika zawarta w tym dziele - podkreśla.
Głównymi kamieniami użytymi w sukience są jaspis cesarski i naturalny koral. - Pektorał, którego używał arcykapłan w świątyni jerozolimskiej, był ozdobiony dwunastoma szlachetnymi kamieniami. Każdy kamień symbolizował jedno z dwunastu pokoleń Izraela. Jaspis symbolizował pokolenie Judy, z którego wywodzi się Jezus. Nie dziwi zatem, że w Apokalipsie jaspis symbolizuje Chrystusa-Boga (Ap 4,3; Ap 21,18-19) - wyjaśniał Mariusz Drapikowski.
Z kolei koral to "kwiat morza". Występuje w odmianach czerwonej, białej, różowej i czarnej. Symbolizuje radość życia, pomaga zauważać i doceniać jego dobre strony. Koral symbolizuje również bogactwo, wysoki status społeczny oraz siłę. W swojej czerwonej odmianie wskazuje także na miłość.
- Wizerunek ma korony w stylu piastowskim. Będziemy zabiegać o to, by poświecił je papież, może uda nam się to w Krakowie, a może trzeba będzie pojechać do Watykanu - wspomniał biskup. - Tak czy inaczej, zależy nam, żeby w roku 2017 można było przeprowadzić uroczystą koronację słynącego łaskami wizerunku MB Świdnickiej Uzdrowienie Chorych - mówił.
Mariusz Drapikowski mówił także o znaczeniu kamienia użytego u podstawy obrazu. - To kamień z groty w Gargano, gdzie swoją niebiańska bazylikę ma św. Michał Archanioł. O tej skale św. Wawrzyniec miał widzenie, że kto ją będzie miał, ten będzie uzdrowiony z choroby, która swego czasu pustoszyła okolice Gargano. W nawiązaniu do tytułu wizerunku, użycie tego kamienia wydawało się jak najbardziej zasadne. Poza tym jest to odniesienie do walki św. Michała Archanioła z szatanem i jego zwycięstwa nad księciem ciemności - zaznaczył.
Sukienka została przyozdobiona także precjozami przekazanymi w darze jako wotum wdzięczności przez wiernych z całej diecezji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.