Nie będzie sobotniego czuwania w ołtarzewskim kościele przy ołtarzu z ŚDM. Ołtarz do kościoła po prostu się nie zmieścił.
Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju”, wykonany w pracowni gdańskich artystów Mariusza Drapikowskiego i Kamila Drapikowskiego dla sanktuarium Matki Bożej w Kibeho jest duży i składa się z trzech części. Planowane wcześniej wystawienie go od 4 marca w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie okazało się technicznie niemożliwe. Postanowiono więc przewieźć go do pobliskiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Warszawskiej w Ożarowie Mazowieckim.
Tam też 11 marca odbędzie się inaugurujące czuwanie. O godz. 18 będzie odprawiona Msza św., a po niej konferencję o objawieniach w Kibeho poprowadzi ks. Roman Rusinek SAC, misjonarz z Rwandy. Następnie będzie odmawiany Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Czuwanie zakończy się około godz. 21 Apelem Jasnogórskim. W następne dni adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała w godz. 7-21 z możliwością jej przedłużenia.
Bogata symbolika ołtarza nawiązuje do objawień, które miały miejsce w Kibeho w latach 1980-81, i do przesłań, jakie wtedy skierowała do kilku uczennic tamtejszej szkoły średniej Matka Słowa (tak przedstawiła siebie Maryja). W jego centrum znajduje się postać Maryi, umieszczona w Krzewie Gorejącym Mojżesza i tuląca w ramionach Jezusa Eucharystycznego. Jej suknia, cała utkana ze srebrnych kwiatów, nawiązuje do jednej z wizji uczennic w Kibeho. Zobaczyły one ogród pełen kwiatów, który Maryja nakazała im podlewać, a który rozrastał się w miarę jak powiększały się rzesze osób nawróconych.
Do przesłań Matki Słowa odnoszą się również sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku, a przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Do odmawiania go Maryja zachęcała „widzące”, a przez nie całą ludzkość, obiecując, że ta modlitwa zaowocuje prawdziwym żalem za grzechy. Po zamknięciu ołtarza ukazują się srebrne płaskorzeźby Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny wraz z ich relikwiami.
Po raz pierwszy ołtarz zaprezentowano na Światowych Dniach Młodzieży, gdy 30 lipca, podczas modlitewnego czuwania w Brzegach, modlił się przed nim papież Franciszek. Od sierpnia peregrynuje po Polsce, zachęcając do wzmożonej modlitwy o pokój na świecie. W ożarowskim sanktuarium ołtarz pozostanie do 18 kwietnia. A już następnego dnia będą się przy nim modlili wierni w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. W dalszą drogę wyruszy z praskiej katedry 17 maja.
Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” jest czwartym z zaplanowanych w ramach koncepcji „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, realizowanej przez Communità Regina della Pace (Wspólnota Królowej Pokoju). Zakłada ona utworzenie na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. „Gwiazdy” powstają w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia między narodami i religiami.
Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój w dziele 12 Gwiazd powstało w 2009 r. w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie (w 2016 r. przeniesiono je do Groty Mlecznej sanktuarium maryjnego w Betlejem). Jego symbolem jest tryptyk „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”.
Drugie, z ołtarzem „Gwiazda Kazachstanu”, w 2014 r. znalazło się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje. Trzeci ołtarz "Dar Miłości i Pokoju”, trafił w ubiegłym roku do największego kościoła na świecie: bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Na ukończeniu jest już kolejny tryptyk, nazwany „Uwielbienie Pana w jedności i pokoju”, który powstaje dla sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej. Natomiast do sanktuarium św. Jana – Dagupan na Filipinach trafi monstrancja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.