Jest ich niewielu, ale przez pół roku wykazali się aktywnością i zaangażowaniem. Mówi o nich nie tylko proboszcz, lecz także parafianie.
20 paczek i lodówka
Oddział w Mrągowie działa zaledwie pół roku, a już może pochwalić się wieloma akcjami, które w tym czasie przeprowadził. I choć młodych ze stowarzyszenia jest niewielu, to jednak widać ich w parafii. – Naszym największym przedsięwzięciem była Szlachetna Paczka. Podjęliśmy się tego po dwóch miesiącach działalności i udało się. Przez dwa tygodnie po Mszach św. staliśmy przed kościołem i zbieraliśmy datki. Ludzie byli bardzo hojni. Wybraliśmy dwie potrzebujące pomocy rodziny. Na początku zastanawialiśmy się, czy podołamy i zbierzemy odpowiednie środki. Ale to, co się stało, przerosło nasze oczekiwania. Ostatecznie kupiliśmy wszystko, czego ci ludzie potrzebowali – mówi Marta Pieczko, prezes mrągowskiego oddziału KSM.
Młodzi z Mrągowa włożyli w akcję nie tylko dużo serca, ale także poświęcili wiele czasu i siły. W sumie przygotowali 20 paczek oraz lodówkę i pralkę. Osobiście dostarczyli rodzinom przygotowane dary. – To było niesamowite, zobaczyć radość na twarzach dzieci i dorosłych – mówi Marta. Obecnie młodzież przygotowuje konkurs na najpiękniejszego baranka wielkanocnego. Konkurs jest skierowany do uczniów szkoły podstawowej. Ma to być baranek w formie przestrzennej – można go upiec lub skonstruować z różnych materiałów. Wcześniej młodzi z KSM przeprowadzili konkurs na różaniec i bombkę bożonarodzeniową.
Z zaangażowania zadowolony jest także ks. Wiesław Świdziński, proboszcz ze św. Wojciecha. – W naszej parafii istniała wcześniej schola młodzieżowa. Młodzi pięknie śpiewali i byli bardzo zaangażowaniu w oprawę muzyczną nabożeństw. Jednak sam śpiew to za mało, potrzeba jakiegoś fundamentu formacyjnego. Z tego zrodził się pomysł powołania grupy, która zagwarantowałaby to naszym młodym parafianom. Z ks. Wojciechem postanowiliśmy wybrać KSM. Jest to struktura mająca swoje mocne zakorzenienie w Kościele. Są to młodzi, którzy angażują się w życie parafii i jednocześnie przechodzą formację religijną i patriotyczną. Przykładem jest zorganizowanie Mszy św. z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Parafianie widzą ich i mówią o młodych z KSM. A oni nie stronią także od przygotowania żłóbka na Boże Narodzenie i mam nadzieję, że zajmą się Grobem Pańskim w najbliższym czasie – uśmiecha się ks. Wiesław.
Dzieci, które czekają
Oddział spotyka się systematycznie. Trzeba bowiem nie tylko ustalać plan działania, ale także pogłębiać swoją wiarę. – Spotkania odbywają się co tydzień w niedzielę. Każde z nich ma inny charakter. I tak kolejno mamy spotkanie formacyjne, biblijne, o stowarzyszeniu i integracyjne. Każdy miesiąc ma swój temat. W marcu na przykład jest to Eucharystia i wszystko jest do niej dopasowane. Dzielimy się prowadzeniem poszczególnych spotkań – wyjaśnia Marta Pieczko. Formacyjne prowadzi ksiądz, a pozostałe – Marta i Ola. Podczas integracji oglądają na przykład filmy lub jedzą pizzę. Ostatnio były różne zabawy. Każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą i omówieniem bieżących spraw.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.