Jak modlili się biblijni bohaterowie i co wiedzieli na temat miłosierdzia?
Dziwna sprawa z tą Księgą Tobiasza. Opisana w niej historia wydaje się być tak nieprawdopodobna, że np. żydzi, czy protestanci widzą w niej raczej apokryf, niż tekst święty. A jednak ma ona w sobie coś, co zwłaszcza teraz, w Roku Miłosierdzia, powinno przemówić do nas w szczególny sposób.
Na pierwszy rzut oka Księga Tobiasza to nic innego, jak piękna, biblijna baśń. Oto jej tytułowy bohater wyprawia się do Medii po swego rodzaju („sakwę z dziesięcioma talentami srebra”). Przywiezie stamtąd jednak dużo, dużo więcej. M.in. cudowny lek, który przywróci wzrok jego ojcu oraz Sarę - dziewczynę, którą pojmie za żonę.
Wcześniej wyratuje ją ze szponów okrutnego demona, który czmychnie przed nim „aż do Górnego Egiptu” (w baśni napisano by, że tam gdzie pieprz rośnie – czyli na koniec świata). A wszystko to stanie się dzięki pomocy tajemniczego towarzysza podróży, który na końcu okaże się być aniołem.
Sama radość czytać tę pełną niezwykłych przygód, starotestamentalną księgę. Ale przecież ma ona nam do zaoferowania dużo, dużo więcej niż tylko barwnie podany, mitologiczny schemat wyprawy bohatera. Jest ona bowiem przede wszystkim opowieścią o miłosierdziu – zarówno Boga, jak i człowieka.
Ojciec Tobiasza spełniał wiele uczynków miłosierdzia. Jak sam wyznaje: „Dawałem często jałmużnę braciom z mojego narodu. Dawałem mój chleb głodnym i ubranie nagim. A jeśli widziałem zwłoki któregoś z moich rodaków wyrzucone poza mury Niniwy, grzebałem je”. Za to ostatnie groziło mu wielkie niebezpieczeństwo, a jednak raz po raz dokonywał zakazanych przez króla Sennacheryba pochówków.
Anioł mówi do Tobiasza i Sary „módlcie się, i proście Pana nieba, aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was.” Tobiasz modląc się do Boga prosi: „Okaż mnie i jej miłosierdzie i pozwól razem dożyć starości!”. Także Sara zwraca się do miłosiernego Boga, natomiast jej rodzice wypowiadają następujące słowa do Pana: „Postąpiłeś z nami według wielkiego Twego miłosierdzia. Bądź uwielbiony, ponieważ się zmiłowałeś nad dwoma jedynakami, okaż im, Panie, miłosierdzie i ocal ich! Pozwól im dokończyć życia w szczęściu i w łasce!”.
Czym jest Boże miłosierdzie? Czy można na nie zasłużyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Jak modlili się biblijni bohaterowie i co wiedzieli na temat miłosierdzia?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźć można właśnie w Księdze Tobiasza. Księdze pełnej miłosierdzia. Jej lektura powinna być obowiązkowa w trwającym właśnie Roku Miłosierdzia.
*
Więcej na temat Roku Miłosierdzia można znaleźć tutaj
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).