Bp Dec: chrześcijaństwo jedyną szansą na odbudowę tożsamości Europejczyków - przekonywał podczas uroczystości wręczenia świec jubileuszowych delegacjom z parafii diecezji.
Po uroczystym wręczeniu świec jubileuszowych biskupom na Jasnej Górze, przyszła kolej na podobny gest w diecezjach.
28 listopada delegacje świeckich z parafii diecezji ze swoimi duszpasterzami uczestniczyły w uroczystych nieszporach I Niedzieli Adwentu.
Modlitwie przewodniczył bp Ignacy Dec. On też skierował do zebranych słowo, w którym przypomniał wagę wydarzenia, jakim było przyjęcie Chrztu przez Mieszka I jego dwór.
– Weszliśmy w ten sposób w krąg kultury Zachodu, wielu historyków uważa, że, gdyby nie ta decyzja, możliwe, że Polski w ogóle by nie było – mówił biskup. Przypomniał także okoliczności wielkiej nowenny, która przygotowała Polaków na obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Zaznaczył, że w ciągu minionego półwiecza oblicze Polski zasadniczo się zmieniło.
– Staliśmy się wolnym narodem i odzyskaliśmy suwerenność, niemniej musimy stawiać czoła innym zagrożeniom – ostrzegał przed laicyzacją, nierównościami, niesprawiedliwością społeczną, kosmopolityzmem. – Niemniej w tym wszystkim nie tracimy nadziei, ponieważ naszą siłą jest Chrystus, światłość świata. Wiemy dobrze, że współczesnym zagrożeniom społecznym, kulturowym oraz cywilizacyjnym przeciwstawić się możemy jedynie przez docenienie swoich europejskich korzeni Jak to uczynić? Przez przywrócenie wartościom chrześcijańskim właściwego im miejsca w budowaniu tożsamości i porządku społecznego narodów tworzących Europę – podkreślił.
Po modlitwie biskup poświęcił świece jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski. Potem razem z bp. Adamem Bałabuchem w symboliczny sposób przekazywał ogień paschału delegatom z diecezji. Jutro proboszczowie mają uroczyście zapalić świecę na początku każdej Mszy św. w swoich parafiach.
Spotkanie w świdnickiej katedrze rozpoczęło się w godzinie miłosierdzia, odmówiono więc Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po niej wprowadzono do grona kanoników kapituły katedralnej dwóch nowych kanoników honorowych: ks. Krzysztofa Orę, dyrektora wydziału duszpasterskiego, oraz ks. Dominika Ostrowskiego, wicerektora świdnickiego seminarium.
Centralne obchody jubileuszu w wymiarze Polskipotrwają od 14 do 16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i w Poznaniu. – Natomiast nasze diecezjalne świętowanie jubileuszu będą miały kolejną swoją odsłonę początkiem lipca w Bardzie. Jest to miejsce o tyle szczególne, że wielu historyków jest przekonanych, że to właśnie przez Bardo wiodła droga Dąbrówki i pierwszych misjonarzy jej towarzyszących jadących do Gniezna, na dwór księcia Mieszka – mówi ks. Krzysztof Ora.
Bardo było także wyróżnione pół wieku temu podczas obchodów tysiąclecia Chrztu Polski. Wtedy zaliczono je do grona kilku oficjalnie wybranych miejsc, gdzie odbyły się centralne obchody tysiąclecia. Wtedy też ukoronowano figurę MB Bardzkiej i nadano jej tytuł Strażniczki Wiary.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).