Ksiądz Zbigniew Zieliński, proboszcz bazyliki mariackiej w Gdańsku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Nominację ogłosiła 26 września Nuncjatura Apostolska w Polsce. Stolicą tytularną biskupa nominata jest Medeli.
Biskup nominat ma 50 lat i jest doktorem socjologii religii. Wykładał w Gdańskim Seminarium Duchownym i na Uniwersytecie Gdańskim. Kierował wydziałem duszpasterskim i czynnie uczestniczył w licznych inicjatywach duszpasterskich, zaangażowany w duszpasterstwo młodzieży i różnych środowisk. Gdańskie korzenie są dla Nominata – jak sam podkreśla – szczególnym zobowiązaniem do pielęgnowania i rozwijania bogactwa wiary Pomorza i Kaszub oraz ducha solidarności.
Ks. prał. dr Zbigniew Jan Zieliński urodził się w styczniu 1965 r. w Gdańsku. W 1985 r. egzaminem maturalnym oraz obroną pracy dyplomowej ukończył gdańskie „Conradinum” – Technikum Budowy Okrętów. Następnie wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk, a potem jako kapłan, posługiwał w pallotyńskim domu opieki społecznej dla osób upośledzonych w Gdańsku (1987-1993). W czasie seminarium odbył też praktykę duszpasterską w Areszcie Śledczym w Gdańsku.
Święcenia prezbiteratu przyjął 18 maja 1991 r. z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego. Przez dwa lata pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce. Po święceniach kapłańskich przez osiem lat pracował w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Gdańsku-Dolnym Mieście, następnie przez rok w archikatedrze oliwskiej.
W 1995 r. ks. Zbigniew Zieliński podjął studia na Akademii Teologii Katolickiej na Wydziale Kościelnych Nauk Historycznych i społecznych na kierunku Politologia i Nauki Społeczne. W 2004 roku obronił pracę doktorską z socjologii, pisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego („Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 roku”).
17 marca 2000 r. zostaje dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Od roku akademickiego 2002/2003 wykłada teologię pastoralną w Gdańskim Seminarium Duchownym. W roku akademickim 2004/2005 podejmuje wykłady z socjologii religii na Uniwersytecie Gdańskim.
W latach 2004-2007 ks. Zbigniew Zieliński był proboszczem w parafii św. Michała Archanioła w Sopocie. 9 grudnia 2007 r. został mianowany proboszczem parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie. Pracę proboszcza archikatedry oliwskiej łączył z funkcją dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. 27 października 2014 r. został proboszczem konkatedralnej bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
W ciągu swojej posługi kapłańskiej Biskup Nominat realizował się jako katecheta, duszpasterz młodzieży akademickiej oraz różnych środowisk Trójmiasta, między innymi leśników czy Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis”, a także jako wykładowca seminarium duchownego. Uczestniczył w przygotowaniu papieskiej pielgrzymki do Trójmiasta w 1999 r., w pracach III Synodu Gdańskiego oraz przeprowadził w archidiecezji gdańskiej peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego, trwającą sześć lat. Pasję duszpasterską łączył z powierzanymi mu zadaniami administracyjnymi, takimi jak renowacja zabytkowych obiektów sakralnych, w szczególności archikatedry oliwskiej.
26 września 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prał. dr. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.