Bp Zieliński: Stanowili szczególnie szlachetną cząstkę naszego narodu

W Pile trwa Ogólnopolski kongres "Dekada Wyklętych". Prymasowi Tysiąclecia poświęcono tu pamiątkową tablicę. - Przywołując pamięć o nich, chcemy się uczyć miłości do ojczyzny i jeszcze goręcej za ojczyznę się modlić - mówił bp Zbigniew Zieliński.

W Pile trwa ogólnopolski kongres poświęcony żołnierzom II konspiracji i podziemia niepodległościowego. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Pilscy Patrioci”, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedzieli nie tylko naukowcy-historycy, ale również lokalni działacze społeczni, którzy walczą o pamięć o skazanych na wykreślenie z kart historii bohaterach.

- Przywołujemy ich postacie i uświadamiamy sobie, jakim wielkim darem są dla naszej ojczyzny i każdego z nas. Byli nie tylko określani przez PRL-owską propagandę jako bandy reakcyjnego podziemia, ale byli również zapomniani przez historię. W dobie rozchwianych poglądów, pomieszania wartości, wierność temu dziedzictwu stanowi wyzwanie – mówił bp Zbigniew Zieliński w pilskim kościele Świętej Rodziny.

Bp Zieliński: Stanowili szczególnie szlachetną cząstkę naszego narodu   Agnieszka Kowalska Pierwszy dzień kongresu zakończyła Msza św.

Przewodnicząc Mszy św. sprawowanej na zakończenie pierwszego dnia kongresu, biskup zachęcał do zadania sobie pytania o wierność ideałom i wartościom.

- To dziedzictwo staje się wyzwaniem, gdy widzimy niewierności ludzi, którzy do niedawna strzegli tego dziedzictwa, budowali na nim swoje pragnienie zdobywania wolnej Polski - mówił bp Zieliński, wskazując, że pokolenie Solidarności, które wydobyło żołnierzy wyklętych z niepamięci, ulegając podziałom i „fałszywie rozumianemu pluralizmowi stało się dalekie od tego dziedzictwa”.

- Muzea biją się, które ma przechowywać deski z zapisanymi 21 postulatami. Ale kto z nich pamięta choćby, że 21 postulatem była wolna sobota, sobota dla rodziny. Dzisiaj niejednokrotnie z tymi samymi sygnatariuszami musimy walczyć o prawo do wolnej niedzieli - zauważał hierarcha.

Modląc się za tych, którzy złożyli swoje życie w intencji wolności narodu, bp Zieliński przyzywał wstawiennictwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Mszy św. została pobłogosławiona pamiątkowa tablica, wyraz wdzięczności parafian Prymasowi Tysiąclecia za świadectwo wiary i miłości do ojczyzny.

Odnosząc się do tytułu, jaki nadała błogosławionemu kardynałowi historia, bp Zieliński zachęcał, by poddać go głębszej refleksji.  

- Prymas Tysiąclecia. Człowiek, który zdarza się raz na tysiąc lat. Został dany naszemu pokoleniu - podkreślał. - Nawet powierzchowna znajomość jego historii pokazuje, że im trudniejszych wydarzeń doświadczał, tym bardziej błogosławione owoce przynosiły one w jego życiu i w życiu całego Kościoła.

Bp Zieliński: Stanowili szczególnie szlachetną cząstkę naszego narodu   Agnieszka Kowalska Tablica upamiętnia także pobyt błogosławionego w kościele Świętej Rodziny w Pile.

Tablica poświęcona „Niezłomnemu pasterzowi Kościoła” została ufundowana w 70. rocznicę mianowania kardynałem i aresztowania przez władze komunistyczne. Jest także pamiątką obecności kardynała w pilskim kościele Świętej Rodziny 1 czerwca 1950 r.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11