Nie ma takiego jak Jezus!

Kilka tysięcy młodych ludzi z diecezji toruńskiej uczestniczyło 12 września w spotkaniu ewangelizacyjnym „Nie ma takiego, jak Jezus! Toruńska strefa uwielbienia”. Wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do ŚDM Kraków 2016 i było wspólną inicjatywą wielu wspólnot z Torunia i z całej diecezji. W bezpośrednie przygotowania zaangażowanych było kilkaset osób.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16 Eucharystią pod przewodnictwem bpa Andrzeja Suskiego. W wypełnionej po brzegi katedrze Świętych Janów rozbrzmiewały dźwięki hymnu ŚDM Kraków 2016. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół „Totus Tuus” z parafii ojców paulinów w Toruniu, a oprawę liturgiczną wspólnota „Zwiastowanie” z Hartowca.

Przed Mszą św. wolontariuszki z Diecezjalnego Centrum ŚDM omówiły działania przygotowujące do spotkania w Krakowie oraz przedstawiły zasady rejestracji wolontariuszy i uczestników.

Witając młodzież, która przybyła na spotkanie ze swoimi duszpasterzami, bp Suski powiedział, że dzisiejsze spotkanie jest okazją, by na nowo rozpalić w sobie entuzjazm wiary i dzielić się nim z innymi. Światowe Dni Młodzieży to nie tylko do spotkania z ciekawymi ludźmi z całego świata, ale to okazja do spotkania Chrystusa w każdym z nich.

W homilii bp Andrzej nawiązując do Ewangelii opowiadającej o wyznaniu Piotra pod Cezareą Filipową mówił, że pytanie postawione przez Jezusa zmusza każdego z nas do refleksji i głębszego zastanowienia się nad tym, kim jest Jezus w moim życiu? Wobec takiego pytania nie można przejść obojętnie. - Odpowiedź na to pytanie jest także odpowiedzią na pytanie o to kim jest człowiek, jaki jest sens i wartość życia? Jaki jest ostateczny cel naszej drogi? Tego wszystkiego nie da się odkryć bez Chrystusa – mówił bp Suski.

Hierarcha podkreślił, że to pytanie stawiamy sobie w czasie przygotowań do ŚDM, ponieważ celem Światowych Dni Młodzieży jest skupienie wiary i życia każdego młodego człowieka wokół osoby Jezusa. Zaznaczył, że hasło ŚDM: „Błogosławieni miłosierni wzywa nas do zastanowienia się nad tym, czym jest miłosierdzie. - Miłosierdzie to oblicze miłości, która kocha mimo wad i słabości; miłości, która często kocha bez wzajemności – powiedział biskup toruński. Taką miłosierną miłością ukochał nas Jezus. Trzeba nam naśladować Go w tej miłości nie tylko słowem, ale także czynem. - Wiara musi przekładać się na uczynki miłosierdzia – dodał ksiądz biskup.

Po Mszy św. rzesza młodych ludzi wyruszyła na ulice toruńskiej starówki. W centrum Starego Rynku, obok ratusza, ustawiona była scena, na której do godz. 19 odbywała się modlitwa uwielbienia prowadzona przez „Zespół Uwielbieniowy” z parafii pw. św. Antoniego w Toruniu. Plac Starego miasta szczelnie wypełniony ludźmi tańczył tańce lednickie animowane przez s. Krzysztofę, pasterkę.

Przy kościele mariackim znajdowała się strefa pojednania, gdzie kapłani poza murami kościoła posługiwali w sakramencie pokuty i pojednania. Niektórzy kapłani przemierzali ulicę Szeroką (główną ulicę Starego Miasta) trzymając wielki napis: „Spowiedź za friko”. Wiele osób skorzystało z tej oferty i przystąpiło do sakramentu pojednania, czasem po kilku latach.

Równocześnie w wielu punktach Starówki trwała ewangelizacja prowadzona przez wspólnoty z całej diecezji: Wspólnotę Ojca Pio z Torunia, Słowo Życia z Torunia, Przymierze Miłosierdzia z Torunia, Effatha z Wąbrzeźna, DA Bacówka z Torunia, Małe Uwielbienie z Torunia, Zwiastowanie z Hartowca, Uczniowie Słowa z Brodnicy oraz młodzież z Wielkiej Łąki.

Sensacją dla wielu przechodniów były siostry zakonne oraz kapłani siedzący wzdłuż ulicy Szerokiej i czyszczący buty oraz wykonujący makijaż. Wiele osób podchodziło do nich nie po to, by wyczyścić sobie buty, czy poprawić urodę, ale zadać nurtujące pytania, podzielić się swoim życiem, a nawet wyspowiadać. - Pan jest wielki! Nie zapomnę do końca życia tych ulicznych spotkań wydawałoby się z przypadkowymi ludźmi. Nie ma przypadków. To była prawdziwa petarda – mówiła ze wzruszeniem s. Faustyna ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. W ewangelizację uliczną włączyły się także siostry terezjanki, józefitki oraz służebniczki.

O godz. 19 na scenie odbył się koncert zespołu Gospel Rain. Po koncercie uczestnicy spotkania udali się do kościoła mariackiego, gdzie trwali na modlitwie uwielbienia Chrystusa Eucharystycznego. Modlitwę animowała wspólnota „Posłanie” z Torunia. Na zakończenie modlitwy zawierzono Toruń, diecezję i dzieło ŚDM Chrystusowi Miłosiernemu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9