Podczas koncertu na żywo zostanie nagrana kolejna płyta grupy. – To będzie profesjonalna muzyka na profesjonalnej scenie. Całość będzie modlitwą – mówi Angelika Jędrzejowska.
Do koncertu coraz bliżej. Przygotowań całe mnóstwo. Promocja, sprzedaż biletów, sprowadzanie ostatnich instrumentów z drugiego krańca kraju, ostatnie rozmowy z muzykami, którzy gościnnie wystąpią na lubelskiej scenie. Organizatorzy wiedzą, że ten koncert będzie dla nich wyzwaniem jak nigdy dotąd. Podczas występu zostanie nagrana płyta, która ukaże się na przełomie roku 2015 i 2016. Kto będzie na koncercie Gospel Rain, być może usłyszy na płycie swój głos. Bo producenci nie zamierzają niczego wycinać ani ściszać. Raczej zachęcają, by koncert był śpiewaniem zespołu z publicznością. By był przede wszystkim modlitwą.
Odbędzie się już 9 września wieczorem, w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Koncertowi oraz płycie zatytułowanej „Ogień” patronuje „Gość Niedzielny”.
Papież otworzył nam uszy
Nie byłoby Gospel Rain, gdyby papież z Polski nie zainicjował spotkań z młodzieżą całego świata. W 1991 r. gospodarzem Światowych dni Młodzieży była Częstochowa. Byli tam Grzegorz Głuch i jego znajomi. Po powrocie zmienili wiele w swoim życiu i w muzyce. Dziś potwierdzają, że przy wsparciu dobrej muzyki modlitwa może mieć większą moc i może być o wiele silniejszym doznaniem. – Gospel Rain jest zespołem i chórem. Jest to wspólnota osób, które chciały spotykać się ze sobą i wykonywać muzykę oraz spotykać się na modlitwie z Bogiem. Gospel Rain zakładało kilka osób, obecnie pozostaliśmy ja i Basia Krupa. Wszystko zaczęło się podczas spotkania młodych z papieżem w Częstochowie. Wydarzenie było niezwykle poruszające. Po raz pierwszy też usłyszeliśmy, że w Kościele katolickim w Polsce pojawiła się inna forma muzyki. Od tamtej pory rozpoczął się ruch muzyki chrześcijańskiej, dzięki temu spotkaniu powstał również Gospel Rain – wyjaśnia Grzegorz Głuch, dyrygent.
Gra gitara
Dyrygent chóru podkreśla, że każdy z założycieli formacji miał doświadczenie gry na gitarze, np. pielgrzymkach, w scholach parafialnych. Ale nie próbowali zasadniczo innych, dodatkowych instrumentów. Rok 1991 był przełomowy w tym względzie. – Przez wiele lat korzystaliśmy z salki parafii na Poczekajce w Lublinie. Było tam okrutnie zimno, bo okno nie domykało się nawet zimą, ale byliśmy wdzięczni kapucynom za pomieszczenie. Były to trudne czasy, futerał na gitarę był nieosiągalnym luksusem – wspomina Głuch. Pierwszy większy koncert zagrali w wigilię Zesłania Ducha Świętego w 1998 r. Zespół składał się już z dość poważnych muzyków. Gospel Rain, od początku związany z nurtem modlitwy dziękczynienia i uwielbienia, poruszał się w Kościele w kręgach ruchów charyzmatycznych. Każdego roku obecny jest również na placu Litewskim podczas koncertów chwały.
Wyjątkowa płyta
Muzycy wydali do tej pory cztery płyty. Już niebawem pojawi się piąta, zatytułowana „Ogień”. Wyjątkowe w niej będzie to, że zostanie nagrana w trakcie koncertu na żywo. Większość utworów, jakie znajdą się na krążku, to nowe aranżacje. – Bardzo istotna w nagrywaniu płyty będzie publiczność. Chcemy chociażby, aby Chór dla Jezusa był blisko sceny i śpiewał razem z nami. Mamy już w dorobku płyty studyjne, ale muzyka, którą gramy, wymaga kontaktu z drugim człowiekiem, pewnej interakcji. Chcemy tym koncertem nawiązać do słów Jezusa z Ewangelii św. Łukasza, gdzie mówi o rzuceniu ognia na ziemię. Ale podczas koncertu pojawią się też utwory nawiązujące do Księgi Izajasza oraz takie, które są wynikiem naszych codziennych poszukiwań i doświadczeń, radosnych i bolesnych – dodaje G. Głuch.
Profesjonalnie albo wcale
Muzycy oraz środowisko związane z Gospel Rain zdają sobie sprawę, że dziś należy robić wszystko, aby koncerty i płyty miały profesjonalny charakter. – Wymogów profesjonalności i powagi w realizacji projektów muzycznych i artystycznych powinni się trzymać także muzycy chrześcijańscy. Dlatego naszym atutem podczas koncertu będą profesjonalna scena, aranżacje, sekcja smyczkowa, a przede wszystkim najwyższej jakości dźwięk – mówi Agnieszka Słowik, organizatorka koncertu. Na scenie obok chóru wystąpią artyści, którzy będą z pewnością niespodzianką dla publiczności i odbiorców płyty. – Do udziału zaprosiliśmy Łukasza i Pawła Golców, Olgę Szomańską, Mate.O i Kasię Dereń – dodaje Angelika Jędrzejowska, odpowiedzialna za promocję koncertu. Sprzedaż biletów na koncert Gospel Rain połączony z nagrywaniem płyty odbywa się drogą telefoniczną i mejlową. Więcej informacji na www.gospelrain.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.