To Matka Boża, która 70 lat temu objawiła się małej Władzi, zapowiedziała przybycie na Siekierki księży szkolnych. Tak nazywani są pijarzy, czyli duchowi spadkobiercy św. Józefa Kalasancjusza, którzy prowadzą tu dwie szkoły, a wkrótce także przedszkole.
Zapowiedź sanktuarium
Kaplicę poświęcono dopiero 8 maja 1949 r., chociaż na pierwszego księdza, na stałe oddelegowanego do pracy duszpasterskiej na Siekierkach, musieli jeszcze czekać 30 lat. Gorliwym duszpasterzem, zapowiedzianym przez Maryję, okazał się o. Edward Szajor, pijar, czyli „brat szkolny”, o którym także mówiły objawienia. To on w pobliżu wiśni wybudował okazały kościół z wieżą oraz dom zakonny, w którym dziś mieści się m.in. pijarska szkoła podstawowa. Na rok przed jego śmiercią, która przyszła 8 października 1998 r., kard. Józef Glemp podniósł świątynię do godności sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Młodzieży. O ten tytuł prosiła Maryja, mówiąc 2 września 1943 r., by tego dnia obchodzić święto Matki Boskiej Młodzieży: „Syn mój umarł w młodości. Więc matki, którym synowie poginęli, módlcie się i proście dziś, bo dziś jest wasze święto”.
Ostatnie objawienie miało miejsce 15 września 1949 roku. Pan Jezus powiedział wówczas Władysławie: „Przyszedłem przypomnieć wam, że jestem z wami. Odchodzę, a wy zanoście prośby do Matki Mojej, bo Ona was teraz słucha”. W Siekierkach przebywał wielokrotnie Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W latach 60. z jego inspiracji Eugenia Władysława Papis jeszcze raz, bardziej szczegółowo, sporządziła opis przebiegu objawień. Kardynał, przemawiając 4 października 1970 r. do wiernych zgromadzonych wokół kapliczki, oświadczył: „Jeśli nie ja, to mój następca zbuduje świątynię, aby Matka Boża otrzymała tu należną chwałę”. Tak się stało. 3 maja 1977 r. w kapliczce została po raz pierwszy odprawiona Msza Święta. Odtąd Eucharystia była sprawowana zwłaszcza w święta maryjne. Regularnie w każdą niedzielę Msze św. były odprawiane od stycznia 1980 roku.
Oficjalnie prymas Polski powierzył miejsce objawień zakonowi pijarów 16 listopada 1980 roku. W 1988 r. erygowana została parafia pw. NMP Królowej Wyznawców. W związku z 70. rocznicą objawień kustosz sanktuarium i proboszcz parafii o. Tadeusz Suślik poprosił kard. Kazimierza Nycza o powołanie komisji, która potwierdziłaby ich prawdziwość. – Wyniki prac tej komisji są pomyślne. Jeśliby udało się naukowo opracować treść orędzia Matki Bożej i Pana Jezusa, sprawa mogłaby znaleźć swój dalszy ciąg w Stolicy Apostolskiej – mówi proboszcz.
Szkoły pijarów
17 września 1994 r. kard. Józef Glemp poświęcił nowo zbudowany przez pijarów kościół parafialny. 31 sierpnia 1997 r. erygował w nim sanktuarium diecezjalne pw. Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Jednocześnie poświęcił przylegającą do kościoła kaplicę sanktuaryjną z obrazem Matki Bożej malowanym przez Marię Wollenberg-Kluzę według przekazu z okresu objawień. Właśnie z okazji 70. rocznicy objawień ukończono przebudowę tej kaplicy. Od 1992 r. pijarzy prowadzą szkołę podstawową, a od 2004 r. także gimnazjum. Obydwie placówki – niezwykle popularne. Przy pijarach działa również fundacja Krąg Przyjaciół Dziecka im. św. Józefa Kalasancjusza.
– W Warszawie jest zaledwie kilka szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty. Mamy więc status państwowy, ale oferujemy nauczanie na poziomie najlepszych szkół prywatnych – mówi o. Bogdan Dufaj SchP, dyrektor pijarskich szkół i katecheta, który przez trzy kadencje pełnił także funkcję rektora wspólnoty zakonu pijarów na Siekierkach. Marzy, by wkrótce rozpocząć budowę Collegium Nobilium Novum na wzór tego, które w 1740 r. w Warszawie otworzył ks. Stanisław Konarski. Wówczas mógłby do przyjąć przynajmniej część z tych, którym co roku musi odmówić.
Już dziś do pijarskich placówek na Siekierkach uczęszcza 430 uczniów. W tym roku do pierwszej klasy szkoły podstawowej chciało zapisać swoje dzieci 110 rodziców. Trzy czwarte musiało szukać innych placówek. – W Collegium działałoby także liceum. W sumie mielibyśmy miejsce dla ponad 850 dzieci. Na razie jednak, od września, otwieramy przedszkole w nowym budynku na podarowanej przez rodzinę Wąsowskich działce – dodaje o. Bogdan Dufaj.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).