Nie spychajmy rodziny na margines

- Prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy we wspólnocie Kościoła i w Kościołach domowych gubimy z oczu Chrystusa i to, do czego On sam nas zaprasza - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Święto Dziękczynienia. Tysiące wiernych przeszło ulicami Warszawy w wielkiej procesji z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Przeżywając dziś VIII Święto Dziękczynienia, tutaj, razem, przed piękniejącą Świątynią Opatrzności Bożej, wobec pielgrzymującego Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, przyzywamy wstawiennictwa Maryi, Królowej Rodzin – Jej dziękując za ten dar matczynej obecności pośród nas i zawierzając siebie samych, nasze rodziny, nasz Kościół święty - powiedział w homilii abp Wojciech Polak. Prymas Polski odprawił wraz z przedstawicielami episkopatu Mszę św. przed budowaną w Wilanowie Świątynią Opatrzności Bożej.

We Mszy św. uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, z których część przeszła w wielkiej procesji ulicami Warszawy z pl. Piłsudskiego do Wilanowa z kopią wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. Obecny był także prezydent elekt Andrzej Duda. Uroczystości VIII Dnia Dziękczynienia odbywają się pod hasłem "Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy".

Nie spychajmy rodziny na margines   - Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze ogniska domowe. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce. Czasem ciężko oprzeć się wrażeniu, że życie publiczne i ekonomia idą jakby swoim własnym rytmem, podczas gdy więzy rodzinne przywołuje się co najwyżej jako sentymentalne wspomnienie. Niewielu decyduje się dzisiaj na głośne mówienie o trwałości, nierozerwalności i wierności - mówił w homilii abp Wojciech Polak. - Wobec Królowej Rodzin dziękujemy więc za rodzinę, która nie jest wyłącznie niedościgłym ideałem, ale pomimo całej swej kruchości pozostaje jednym z największych skarbów ludzkości. To w niej przecież na wyciągnięcie ręki spotykamy człowieka, który nie jest sam. Jako dziecko, rodzeństwo, małżonek i rodzic, bez żadnej zasługi, przychodzi na świat z miłości i do niej dorasta. Jest w stanie na nią odpowiedzieć i wziąć za nią odpowiedzialność. Wyraża ją w swojej cielesności, aż do przekazania życia. Dziękujemy za rodzinę, która jest skarbem przez swoją zdolność budowania trwałych więzi społecznych. Bez niej nie można liczyć na zaufanie, wychowanie i oddanie siebie do końca. To ona jest szkołą i gwarancją dobra wspólnego – czyli dobra każdej ludzkiej osoby, każdej kobiety i każdego mężczyzny, bez wyjątku. Gdy wszystko wokół zawodzi, ona jest dowodem na to, że sens życia polega na obietnicy, do której trzeba powracać i którą, zawierzając Bogu, można wypełnić - dodał abp Wojciech Polak.

Prymas Polski zaznaczył też, że największą tragedią małżeństw i rodzin nie są  problemy, które one napotykają. - One były, są i będą. Prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy we wspólnocie Kościoła i w Kościołach domowych gubimy z oczu Chrystusa i to, do czego On sam nas zaprasza. Może właśnie dlatego w dzisiejszej Ewangelii właśnie Jezus i nas przestrzega, abyśmy nie ulegali pokusie budowania naszego życia bez Niego. Przestrzegając zaś, przypomina i daje nadzieję, że kto pełni wolę Bożą, ten Mu jest bratem, siostrą i matką - dodał.

Nie spychajmy rodziny na margines   Po Mszy św. kard. Kazimierz Nycz odmówił Akt Zawierzenia Bożej Opatrzności, powierzając Bogu przez ręce Maryi wszystkie polskie rodziny.

Jak co roku po Mszy św. wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Po południu dzieci wezmą udział w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym. W Panteonie Wielkich Polaków będzie można pomodlić się przy Świętym Wizerunku Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Najmłodsi obejrzą ruchomy "Teatrzyk XXI”. Na scenie przed świątynią będzie występ "ARKI NOEGO" w towarzystwie Mariki, Maleo i Mietka Szcześniaka. Po nim, na scenie przy Świątyni Opatrzności Bożej, rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej "MOC DOBRA".

O Święcie Dziękczynienia również TUTAJ i TUTAJ.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9