Dziś przysięga 34 nowych rekrutów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Franciszkowi zależy na rozwoju watykańskiego korpusu. Do 2018 r. liczył 110 gwardzistów, obecnie – 135.
Powstają też nowe koszary dla papieskiej gwardii. Z okazji przysięgi Ojciec Święty przyjął na audiencji gwardzistów wraz z rodzinami. Podziękował im za życzliwą obecność i sumienną służbę. Wyraził zadowolenie z dobrych relacji, jakie panują między członkami tego wyjątkowego korpusu.
„Relacje są kluczowym doświadczeniem dla nas chrześcijan – powiedział Papież. – Jezus objawił nam i dał świadectwo, że Bóg jest miłością, że sam w sobie jest relacją, a my znajdujemy w tym cel i spełnienie naszego życia. Dobre relacje odgrywają zasadniczą rolę w naszym rozwoju i dojrzewaniu, zarówno ludzkim, jak i chrześcijańskim. Większość z tego, co określa naszą osobowość, nabyliśmy dzięki relacjom z naszymi rodzicami, braćmi i siostrami, kolegami ze szkoły, nauczycielami, przyjaciółmi, kolegami z pracy itd. Dlatego tak ważne jest życie w tej poszerzonej rodzinie Gwardii Szwajcarskiej przez co najmniej dwa lata służby. To nie tylko czas pracy, ale też czas życia i relacji, głębokiej jedności w zróżnicowanym środowisku”.
Dlatego Franciszek zachęcił nowych gwardzistów, by dbali o życie wspólnotowe. Podkreślił, iż niekiedy będzie to wymagało od nich pójścia pod prąd.
„Powszechny jest dziś wśród młodych zwyczaj spędzania wolnego czasu w samotności z komputerem czy telefonem – mówił Papież. – Dlatego zwracam się do was młodzi gwardziści: idźcie pod prąd. Proszę was, idźcie pod prąd! Lepiej jest wykorzystać wolny czas na wspólne zajęcia, na zwiedzanie Rzymu, na pielęgnowanie braterstwa, rozmowy, dzielenie się, uprawianie sportu. Te doświadczania budują was od wewnątrz i pozostaną w was na całe życie”.
Przysięga nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej odbywa się co roku 6 maja dla upamiętnienia heroicznej postawy 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie papieża Klemensa VII i Bazyliki św. Piotra podczas Sacco di Roma – złupienia Rzymu w 1527 r.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.