Obchodom przed Świątynią Opatrzności Bożej towarzyszyć będzie w całym kraju zbiórka pieniędzy.
Pod hasłem „Dziękujemy za dar życia i rodzinę”, 3 czerwca już po raz piąty obchodzone będzie Święto Dziękczynienia. Modlitwie, koncertom i zabawie przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie towarzyszyć będzie w całym kraju zbiórka pieniędzy na dokończenie świątyni.
Głównym motywem tegorocznego spotkania jest rodzina, bowiem w tym samym czasie w Mediolanie odbywać się będzie spotkanie rodzin z całego świata z papieżem Benedyktem XVI – przypomniał kard. Kazimierz Nycz. Zdaniem metropolity warszawskiego „współczesny świat poświęca sprawom życia i rodziny za mało uwagi, czasu i serca”.
Doroczne Święto Dziękczynienia podobnie jak w latach ubiegłych ma mieć charakter rodzinnego święta, podczas którego wartości uniwersalne oraz piknik łączą się z duchowym przeżywaniem i wydarzeniami o charakterze religijnym.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.00 na Placu Piłsudskiego skąd na 12-kilometrową trasę ruszyła pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwa kilometry przed świątynią na Polach Wilanowskich procesja, w której iść będą m.in. górnicy, połączy się z Marszem dla Życia i Rodziny.
O godz. 12.00 na placu przed Świątynią zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, w której będą uczestniczyć przedstawiciele Episkopatu Polski. Liturgię odprawi i homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
W obchody Święta Dziękczynienia włączają się przedstawiciele miast papieskich i różnych grup zawodowych. W tegorocznych uroczystościach wezmą udział górnicy, którzy przywiozą ze sobą, wykonaną z węgla Czarną Monstrancję.
Po Mszy św. przewidziane są występy artystów. Zaśpiewa Majka Jeżowska, Brathanki, Raz Dwa Trzy, Joszko Broda, Mietek Szcześniak i Maleo Reggae Rockers. – Przygotowaliśmy też specjalny program dla dzieci w wieku do 12 lat – grę pod hasłem „Dziękuję znaczy Kocham”, w której najmłodsi będą mogli wziąć udział wraz z rodzicami – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej. W trakcie tej gry dzieci nauczą się postawy wdzięczności. Na specjalnie przygotowanych punktach, utworzonych z gigantycznych liter, których jest dokładnie tyle, ile w słowie „Dziękuję”, dzieci będą uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach.
O godzinie 15:00 uczestnicy obchodów Święta Dziękczynienia wypuszczą do nieba baloniki wdzięczności.
a o 21.37 będzie można podziwiać iluminację Świątyni. Tuż przed iluminacją zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament w Czarnej Monstrancji. – Przez cały dzień wszyscy przybyli, a zwłaszcza darczyńcy, będą mieli możliwość obejrzenia postępu prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Piotr Gaweł.
Świętu Dziękczynienia towarzyszy zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. W niedzielę w parafiach w całej Polsce zostanie odczytany list pasterski kard. Nycza i odbędzie się zbiórka przykościelna do puszek.
„Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, wspierającym budowę Świątyni Opatrzności, która jest Wotum Wdzięczności Narodu obiecanym przez Sejm Wielki w 1971 roku” – podkreśla kard. Nycz.
„Świątynia powstaje wyłącznie dzięki darowiznom. Obecnie budowa wkroczyła w decydujący etap. – Rozstrzygnęliśmy przetarg na prace budowlane nad kopułą. Właśnie ruszyły przygotowania do kładzenia poszycia i pierwszych warstw blachy” – dodaje Piotr Gaweł.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.