Władze Bydgoszczy i diecezji bydgoskiej podpisały list intencyjny na temat współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Ustala on zasady wzajemnego wsparcia podczas pobytu młodych, którzy od 20 do 25 lipca 2016 roku odwiedzą region przed spotkaniem z Ojcem Świętym w Krakowie.
Strony tym samym określiły priorytety wzajemnej współpracy. Obejmują one m.in.: zorganizowanie kampanii społecznej służącej poinformowaniu mieszkańców Bydgoszczy o planowanych w mieście obchodach Światowych Dniach Młodzieży; pomoc przy organizacji imprezy towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży, poprzez zapewnienie dostępu do terenu rekreacyjnego na Wyspie Młyńskiej, Stadionu Zawiszy Bydgoszcz im. Zdzisława Krzyszkowiaka lub Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”.
Wśród ważnych zadań wymieniono także zapewnienie bezpieczeństwa pobytu w Bydgoszczy uczestnikom ŚDM i umożliwienie współpracy ze służbami miejskimi. - Do Bydgoszczy oraz diecezji przyjedzie kilka tysięcy osób, mówiących w wielu językach, którym musimy zapewnić bezpieczeństwo, opiekę, transport, możliwość pokazania miasta. Jako prezydent deklaruję wsparcie i zaangażowanie wszystkich podległych mi służb. Na pewno jako miasto będziemy z dumą gościć tych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży - powiedział prezydent Rafał Bruski.
Tym samym diecezja i miasto zobowiązały się do wzajemnego wspierania w ramach swoich możliwości. - Nasze spotkanie wynika z potrzeby współpracy pomiędzy diecezją a samorządem, w tym wypadku władzami Bydgoszczy. Zależy nam, aby dzięki wspólnym przedsięwzięciom, jakie podejmiemy, Światowe Dni Młodzieży w Polsce wypadły jak najlepiej. Pierwszy etap tego spotkania będzie organizowany w poszczególnych diecezjach i parafiach, a dopiero później w Krakowie. Jest to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnej pracy i przygotowań - dodał biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Szczegółowe zasady współpracy oraz przedsięwzięć podejmowanych na podstawie podpisanego listu intencyjnego, zostaną uregulowane w odrębnych umowach między stronami. Natomiast sam list stanowi jedynie deklarację zamierzeń dotyczących współpracy i nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań dla obu stron. Osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań wynikających z niniejszego listu intencyjnego oraz innych uzgodnień diecezji i miasta są: Iwona Waszkiewicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, ks. Dariusz Białkowski oraz ks. dr Waldemar Różycki.
Podczas spotkania z mediami został zaprezentowany wstępny program lokalnych spotkań, a także logo, którego autorem jest Patryk Pociecha - tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy oraz lektor w bydgoskiej parafii Świętej Rodziny. - Szacujemy, że naszą diecezję odwiedzi od pięciu do dziesięciu tysięcy młodych ludzi. Choć oficjalne zapisy ruszą w połowie lipca, to już dzisiaj mamy zapytania z takich krajów jak Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Białoruś, Kazachstan, USA, Brazylia, Argentyna, Meksyk. To okazja do pokazania autentycznej, polskiej wiary, ale również naszego regionu - powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski.
Na czas Światowych Dni Młodzieży każda polska diecezja przyjmie biblijną nazwę. W przypadku Bydgoszczy będzie to Golgota. Szczegóły związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży są dostępne na stronie www.golgota.bydgoszcz.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.