Podczas najbliższego Wielkiego Postu papież wyśle do nas Misjonarzy Miłosierdzia – wynika z najnowszej bulli „Misericordiae Vultus”. Co oznacza ów tytuł, nie spotykany wcześniej w kościelnych dokumentach?
Franciszek pisze, że: „Będą to kapłani, którym udzielę władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej”. Misjonarze ci mają stać się „zwiastunami miłości i przebaczania” w diecezjach, gdzie zostaną zorganizowane „misje ludowe”. Mają też „sprawować sakrament pojednania dla ludu, by czas łaski ofiarowany w tym Roku Jubileuszowym pozwolił wielu synom, którzy są daleko, odnaleźć drogę do ojcowskiego domu” – czytamy w papieskiej bulli.
Mocą samego prawa
– Sama idea „misji ludowych”, o której na Zachodzie niemal całkiem zapomniano, w Polsce jest bardzo dobrze znana, więc w tym sensie nie jest to nowość – twierdzi ks. dr hab. Piotr Majer z Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Podobnie zdarzają się sytuacje, że biskupi delegują księży do zwalniania ludzi z kar np. za grzech aborcji. Natomiast nowością jest fakt, że powierza się konkretnym księżom władzę przebaczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej.
O jakie grzechy tutaj chodzi? Przede wszystkim o przestępstwa, za które zaciąga się automatycznie karę ekskomuniki. Jest to kara latae sententiae, działająca mocą samego prawa i nie ma potrzeby wymierzania jej w procesie sądowym lub postępowaniu administracyjnym. Ukarani ekskomuniką nie mogą przyjmować sakramentów, pełnić funkcji liturgicznych, urzędów i zadań w Kościele, a jeśli przed śmiercią nie okażą oznak pokuty, powinni też – według przepisów prawa kanonicznego – być pozbawieni katolickiego pogrzebu.
Ekskomunika latae sententiae grozi za: profanację Najświętszego Sakramentu, stosowanie przemocy fizycznej wobec papieża, usiłowanie rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu, bezprawną konsekrację biskupa, usiłowanie udzielenia święceń kapłańskich kobiecie i bezpośrednią zdradę tajemnicy spowiedzi. – Spośród wymienionych przestępstw stosunkowo najczęściej słyszymy o profanacji Najświętszego Sakramentu, jednak generalnie do tego typu zdarzeń nie dochodzi często – komentuje ks. Piotr Majer.
Kary zasądzone
Zastrzeżone dla Stolicy Apostolskiej jest również osądzanie i karanie za inne ciężkie przestępstwa, zwłaszcza te przeciwko świętości Najświętszej Ofiary i sakramentu Eucharystii: usiłowanie sprawowania Mszy św. lub jej symulacja, koncelebrowanie Eucharystii z szafarzami wspólnot bez sukcesji apostolskiej i nieuznających godności sakramentalnej święceń kapłańskich, konsekracja w celu świętokradczym jednej postaci bez drugiej podczas sprawowania Eucharystii lub obydwu postaci poza jej sprawowaniem.
Drugą taką grupą są przestępstwa przeciwko świętości sakramentu pokuty: nakłanianie podczas spowiedzi do grzechu przeciw szóstemu przykazaniu, jeśli prowadzi to do grzeszenia z samym spowiednikiem, usiłowanie udzielenia rozgrzeszenia lub słuchanie spowiedzi przez osobę niemającą takich uprawnień, rejestrowanie spowiedzi lub upublicznianie jej treści w mediach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).