Kard. Schönborn o papieskiej emeryturze

Po decyzji Benedykta XVI rezygnacja z papieskiego urzędu papieża Franciszka wydaje się możliwa - uważa kard. Christoph Schönborn. - Papież mówiąc ostatnio, że jego pontyfikat będzie trwał krótko powtórzył tylko opinię, którą już wcześniej wyraził - przypomniał arcybiskup Wiednia w wywiadzie dla niedzielnego wydania austriackiej gazety "Österreich". Jego zdaniem jest to typowe dla stylu Franciszka, że ma on swoje odczucia i je wyraża. "On mówi to, co myśli" - zaznaczył austriacki purpurat.

- Kościół może być zadowolony z "wielkiego daru" jakim jest papież z Argentyny, więc życzymy mu by pozostał jak najdłużej - powiedział kardynał zastrzegając, że powinniśmy też zrozumieć to, że pewnego dnia Franciszek powie: "Nie mam już więcej sił". Kard. Schönborn przypomniał, że w tym roku papież kończy 79. lat, ma problem z płucami i nie oszczędza swoich sił. "On całkowicie oddaje się swojej służbie" - zaznaczył austriacki purpurat.

Zdaniem arcybiskupa Wiednia Franciszek jest podobny najbardziej do papieża II Soboru Watykańskiego II św. Jana XIII. "Jakże orzeźwiające, proste i bliskie życia jest jego zachowanie. Jest nieskomplikowany i bezceremonialny. Żyje zdecydowanie kierując się ku biednym i cierpiącym, np. uciekinierom. Dzięki swojej wrażliwości papież z Argentyny wnosi coś podobnego do tego, co przed 50 laty przyniósł papież Roncalli. Zaleca otworzyć okna i wpuścić świeże powietrze" - powiedział kard. Schönborn.

W innym wywiadzie, dla dziennika "Die Presse" kardynał powiedział, że papież powinien wyrażać się językiem normalnego człowieka i mówić prosto z mostu. "Niekiedy nieskrępowane wypowiedzi i beztroski dobór słów Franciszka stanowią cząstkę otwartej natury papieża" - podkreślił arcybiskup Wiednia. Z ubolewaniem zwrócił uwagę na upadek kultury publicznej debaty. Jego zdaniem obecnie mamy do czynienia z "czyhaniem na potknięcia" i bezwiedne oburzenie z powodu jednego zdania, które niczego nie wnosi do dyskusji".

Zdaniem kardynała papież stara się być jednym z nas, prostych ludzi. Przypomniał, że w XIX w. urząd papieski charakteryzował się ceremonialnością, protokolarną przesadą i dystansem, co jego zdaniem było odpowiedzią na utratę przez papiestwo wpływów politycznych. W drugiej połowie XX w. sytuacja się odwróciła: papieże zrezygnowali ze swej korony - tiary, sedia gestatoria, lektyki niesionej przez dwunastu mężczyzn, użycia formy pluralis majestatis i rozluźniono protokół.

"Papież Franciszek to kontynuuje i unika utożsamiania urzędu z osobą uważając, że jest to niestosowne. Pokazuje wyraźnie, że Bóg postawił przed nim wielkie zadanie lecz człowiek Bergoglio nie jest na pierwszym miejscu i nie ma być traktowany jako symbol czy projekcja czegoś, lecz jest po prostu człowiekiem w swojej małości i z wadami. "Jest jednym z nas" - podkreślił przewodniczący austriackiego episkopatu.

Zdaniem kardynała zrozumiałe i naturalne wypowiadanie się jest dla Franciszka ważniejsze niż stuprocentowa poprawność, co odpowiada jego życzeniu, by "lepiej mieć Kościół ze skazami niż taki, który ze strachu się chowa". "Papież, następca rybaka z Galilei, który nastąpił po synu stolarza, nie zgadza się z tendencją, aby wszystko co wychodzi z Watykanu było teologicznie wodoszczelne i unikało od samego początku nieporozumień" - uważa kard. Schönborn.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Wind_Catcher
  30.03.2015 07:58
  Yyy pardon - austrackiego - tam nie lepiej się dzieje.
 • Wind_Catcher
  30.03.2015 21:22
  I znów "drogi" Gościu Niedzielny wypowiedzi cenzurujecie? Pojawiła się moja druga część wypowiedzi, jak wyżej, a gdzie pierwsza? Czyżby aż nazbyt niepoprawna i aż tak w oczy kole? [zaznaczam dla zainteresowanych, że wulgaryzmów w niej było brak itp].
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11