Odbudowują kościoły zniszczone przez muzułmanów

80 proc. kościelnej infrastruktury w Nigrze zostało zniszczone przez muzułmanów w połowie stycznia br. Straty szacuje się na ok. 2 mln euro.

Była to drastyczna odpowiedź wyznawców islamu na opublikowanie karykatur Mahometa we francuskim piśmie Charlie Hebdo. Z ziemią zrównano wówczas i ograbiono nie tylko świątynie, ale i kościelne szkoły, przychodnie i domy dziecka, a nawet zapasy żywności dla sierot.

„Na początku ludzie obawiali się, że ataki się powtórzą, z czasem jednak masowo włączyli się sprzątanie i usuwanie szkód” – mówi pracujący w katedrze w stołecznym Niamey ks. Jean Baptiste Kafando. Dodaje, że trwa wyścig z czasem, by przynajmniej największe szkody naprawić przed zbliżającą się porą deszczową. Nie jest to łatwe, ponieważ wiele budynków wymaga całkowitego podniesienia z ruin. Kapłan przyznaje, że ze zrabowanych rzeczy udało się odzyskać jedynie kilka książek. Po kielichach mszalnych, monstrancjach, rzeźbach i innych mających jakąkolwiek wartość przedmiotach ślad zaginął. Islamiści rozkradli nawet ławki kościelne i wiatraki, powyrywali ze ścian przewody i gniazdka. Czego nie udało się ukraść, spalili.

Po antychrześcijańskich atakach Kościół w Nigrze przypomniał redaktorom Charlie Hebdo, że ich działania miały na całym świecie dramatyczne skutki uboczne. „Pismo jest obecnie w doskonałej kondycji finansowej, więc jego redaktorzy mogliby wesprzeć ofiary. Ich pomoc przyjmiemy z wdzięcznością” – mówi ks. Kafando. Podnoszenie z ruin to zadanie przerastające skromne możliwości miejscowych chrześcijan, choć spontanicznie opodatkowali się ono na ten cel. Rząd obiecał wprawdzie pewne wsparcie, ale na razie na tym się skończyło. Straty szacuje się na ok. 2 mln euro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9