W moskiewskim Instytucie św. Tomasza z Akwinu seminarium zainspirowane nauczaniem Papieża Franciszka.
„Idźcie do granic: nowe wyzwania dla Kościołów rzymskokatolickiego i prawosławnego”. Pod takim hasłem odbyło się w moskiewskim Instytucie św. Tomasza z Akwinu seminarium zainspirowane nauczaniem Papieża Franciszka.
Oprócz katolickiego Instytutu św. Tomasza z Akwinu współorganizatorem seminarium był Biblijno-Teologiczny Instytut św. Andrzeja Apostoła. Z wykładem zatytułowanym „Przyszłość Kościoła katolickiego pod przewodnictwem Papieża Franciszka” wystąpił profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego ks. Germano Marani. Prawosławne spojrzenie na temat misyjności Kościołów przedstawiła kierownik katery Sztuki Chrześcijańskiej Biblijno-Teologicznego Instytutu św. Andrzeja Apostoła Irina Jazykowa. Rolę moderatora seminarium pełnił znany rosyjski historyk, publicysta Alieksiej Judin.
Ks. Germano Marani, powołując się na słowa Papieża Franciszka, podkreślił konieczność wychodzenia każdego duchownego i świeckiego z misją ewangelizacyjną do granic Kościoła. Irina Jazykowa zauważyła, że duchowość prezentowana przez obecnego Papieża nie stoi w sprzeczności z mentalnością wschodnią, prawosławną. Alieksiej Judin wskazał na przykład samego Franciszka, który „sam wychodzi poza granice Kościoła, sprawia problemy ochronie, kontaktując się bezpośrednio z ludźmi, którzy przybyli na spotkanie z Papieżem”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).