To bardzo ważne, że Watykan zorganizował międzyreligijne kolokwium o komplementarności kobiety i mężczyzny, bo dziś bardzo mało się już o tym mówi, co więcej, w niektórych częściach świata temat ten jest traktowany z wielką wrogością. Taki pogląd wygłosił w Radiu Watykańskim metropolita Filadelfii abp Charles Chaput, uczestniczący w spotkaniu o małżeństwie jako gospodarz przyszłorocznego Światowego Spotkania Rodzin.
Zdaniem hierarchy amerykańskiego kolokwium w Watykanie będzie dla organizatorów zachętą do podejmowania tego tematu i dostarczy też dokumentacji, która pomoże w walce z indoktrynacją ideologiczną. Wzajemne dopełnianie się kobiety i mężczyzny to jeden z pierwszych darów Stwórcy wobec świata. Nie możemy o nim nie świadczyć – podkreślił abp Chaput.
Przypomniał, że „chrześcijanie od samego początku byli inni niż pozostali ludzie. Poznali bowiem dar zbawienia w Jezusie Chrystusie i to ich przemieniło". Dodał, że nie musimy się obawiać tego, że będziemy mniejszością.
"A jeśli jesteśmy mniejszością, powinniśmy z pełną ufnością mówić o nauczaniu Chrystusa. Papież ostrzegał nas bardzo jasno przed indoktrynacją ideologiczną. Zagraża ona również chrześcijanom. Musimy być pewni, że wszystko, co robimy i mówimy, pochodzi od Chrystusa, a nie z jakiejś ideologii. Potrzebujemy realizmu. Świat jest bardzo złożony. Są w nim trudne sytuacje. Ale musimy mieć zaufanie do nauczania Jezusa” - oświadczył metropolita Filadelfii.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.