Jestem wdzięczny polskim biskupom za zajęcie jasnego stanowiska w imieniu całej konferencji episkopatu Polski – stwierdził abp Charles Chaput z Filadelfii w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”.
Abp. Charles Chaput był odpowiedzialny za organizację Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii, w którym wziął udział papież Franciszek. Wspomniał w rozmowie, że było to dla niego i dla papieża wspaniałe przeżycie. On sam wyniósł z niego silne przekonanie, że katolicy z wielu stron świata podzielają katolickie rozumienie małżeństwa i oczekują od Kościoła jasnego nauczania na ten temat.
Dzieląc się swoimi przemyśleniami odnośnie trwającego synodu pokreślił konieczność wypracowania końcowego stanowiska, które w jasny sposób przedstawiłoby nauczanie Kościoła w sprawach, które wzbudziły kontrowersje. W tej chwili bowiem „powstało spore zamieszanie”. „Mam nadzieję, że biskupi jednym głosem z Ojcem świętym w sposób zdecydowany wypowiedzą się o wierze Kościoła” – podkreślił hierarcha.
Abp Chaput podkreślił znaczenie postawy polskich biskupów. Stwierdził: „Chcę także publicznie powiedzieć, że jestem wdzięczny polskim biskupom za zajęcie jasnego stanowiska w imieniu całej konferencji episkopatu Polski. Sądzę, że to jest bardzo dobra rzecz i błogosławieństwo dla synodu. Tak więc, dziękuję!”
Metropolita Filadelfii wspomniał także św. Jana Pawła II: „Dziękuję też za to, że daliście nam Jana Pawła II, który był wspaniałym misjonarzem życia rodzinnego. Jego nauczanie było bardzo jasne i mocne. I mam nadzieję, że nie zostanie ono zapomniane przez Kościół, który na nowo przygląda się tym tematom w XXI wieku”.
Pełny tekst wywiadu ukaże się w najbliższym wydaniu „Gościa Niedzielnego”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.