30 tys. past i szczoteczek dla dzieci z Afryki

Poznańska fundacja Redemptoris Missio zebrała ponad 30 tys. past i szczoteczek do zębów podczas akcji "Kup Pan szczotkę!". Odzew darczyńców znacznie przerósł oczekiwania Fundacji. Pomoc trafi do dzieci z kilku afrykańskich państw oraz do Papui-Nowej Gwinei.

Do Fundacji z całej Polski trafiło ponad 16 tys. szczoteczek i 14 tys. tubek past do zębów. Pomoc początkowo miała być przekazana do Kamerunu, gdzie Redemptoris Missio wysyła stomatologów. Zbiórka okazała się dużym sukcesem i artykuły do higieny jamy ustnej trafią także do RPA, Republiki Środkowoafrykańskiej oraz na położoną w Oceni Papuę-Nową Gwineę. W poniedziałek w Poznaniu odbył się finał "Kup Pan szczotkę!".

"Odzew na akcję był tak duży, że do Fundacji nadal trafiają paczki. Będziemy je dalej wysłać. Mieliśmy przeczucie, że szczoteczek i past może być ciut więcej, ale taka ilość nas zaskoczyła" - powiedziała we wtorek PAP wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska.

Jak dodała Janiec-Palczewska, szczoteczki i pasty do Fundacji przychodziły z całej Polski. Paczki przysyłały szkoły, przedszkola, parafie, kółka misyjne i osoby prywatne.

Polscy stomatolodzy dbają o zęby mieszkańców Kamerunu w misji w Abong-Mbang w ramach projektu "Dentysta w Afryce". Jego twórcą jest stomatolog Konrad Rylski. W inicjatywie biorą udział dentyści z całego kraju, niektórzy wylatują do Afryki po kilka razy. Twórcy programu chcą tworzyć następne gabinety dentystyczne w kolejnych afrykańskich krajach.

Według przedstawicieli fundacji dbanie o higienę jamy ustnej w Kamerunie to rzadkość; w sklepach można spotkać szczoteczki, ale niewiele osób wie, do czego służą. Dlatego w szkołach stomatolodzy uczą dzieci jak szczotkować zęby.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio działa w Poznaniu od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci. Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi akcję "Opatrunek na ratunek" - zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  18.11.2014 17:56
  A co za dużo dzieci jest w Afryce, że trzeba im wysyłać pastę do zębów z fluorem? Fluor to neurotoksyna. Poniżej link:
  http://www.healthy-holistic-living.com/fluoride-officially-classified-neurotoxin-worlds-prestigious-medical-journal.html
 • mmm
  19.11.2014 15:26
  Dzieci w Afryce będą miały czyste zęby za to nie będą miały co jeść. Gratuluję akcji. Czekamy na następne pomysły z lekkim niepokojem. :(
 • Gość inny
  20.07.2015 17:25
  Wspomniane przez Gościa badanie to zamieszczone w piśmie The Lancet Neurology, Vol. 13, Issue 3, March 2014, autorstwa Dr. Phillippe'a Grandjean i Philipa J. Landrigan, MD "Neurobehavioural effects of developmental toxicity". Wcześniej naukowcy z Department of Environmental Health, Harvard School of Public Health, USA opublikowali badania "Developmental Fluoride Neurotoxicity: A Systematic Review and Meta-Analysis", zamieszczone w piśmie Environmental Health Perspectives, vol. 120 no 10, October 2012. W tych autorzy stwierdził znaczne obniżenie poziomu inteligencji u dzieci poddanych fluoryzacji i apelowali o dalsze badania w tym kierunku, bo raporty WHO i agencji krajowych skupiają się na wykazywaniu pozytywnych aspektów fluoryzacji zaś i ich badania potwierdziły możliwość negatywnych jej skutków na rozwój neurologiczny dzieci.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11