Papieska podróż do Afryki w listopadzie br. rozpocznie się od Kenii - ujawnił nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Charles Balvo.
Franciszek przyleci do Nairobi 25 listopada, skąd dwa dni później uda się do stolicy Ugandy, Kampali, zaś w dniach 29-30 listopada przebywać będzie w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. Według nuncjusza, papież odprawi w Nairobi Mszę św. oraz spotka się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi. Prawdopodobna jest także jego wizyta w biurach ONZ oraz w jednym ze slumsów.
Abp Balvo jest zdania, że punktem odniesienia dla papieskiej podróży jest szczególnie „sytuacja polityczna w Republice Środkowoafrykańskiej”, naznaczona przemocą. Tego typu kwestie oraz sprawy imigrantów są bowiem przedmiotem „szczególnej troski” papieża.
Nuncjusz dodał, że wybranym przez kenijskich biskupów tematem papieskiej wizyty będą słowa: „Trwajcie mocni w wierze”, a umacnianie wiary braci w wierze jest „jednym z zadań, jakie Jezus powierzył św. Piotrowi”. Wyraził przekonanie, że obecność Ojca Świętego zachęci tamtejszych katolików do życia wiarą nie tylko w swym wnętrzu, na modlitwie, ale także wpływając na społeczeństwo tak, aby mogło być bardziej napełnione wartościami ewangelicznymi.
Dodał jednocześnie, że dla wiernych żyjących na terenach wiejskich jedynym sposobem udziału w papieskiej wizycie będą transmisje radiowe.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).