Zaniepokojony obecną sytuacją w Jerozolimie tamtejszy patriarcha łaciński Fouad Twal zwraca się do ludzi dobrej woli z apelem o podjęcie działań, które przywrócą pokój w Świętym Mieście.
Jednocześnie zachęca do modlitwy za Jerozolimę i jej mieszkańców. W ostatnich dniach doszło tam do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich po zamachu na żydowskiego działacza syjonistycznego Jehudę Glicka.
W liście patriarcha wzywa do poszukiwania efektywnych rozwiązań pokojowych, które zagwarantują poszanowanie świętości miasta. Zwraca przy tym uwagę, że od wiosny tego roku, a więc od chwili wybuchu konfliktu w Gazie, Jerozolima nie odzyskała jeszcze pełni pokoju i pogodnej atmosfery. Przemoc wobec Izraelczyków i Palestyńczyków nie jest żadnym rozwiązaniem, a niezgodne z prawem sankcje są niebezpieczne zarówno dla samego miasta, jak i całego regionu. Co więcej, działania te stanowią zagrożenie, gdyż mogą prowadzić do jeszcze bardziej radykalnych odpowiedzi.
Abp Twal podkreśla, że Jerozolima jest miastem świętym dla trzech religii monoteistycznych. Żadne inne miejsce na świecie nie może ubiegać się o ten wyjątkowy charakter. Pielgrzymi – Żydzi, chrześcijanie, jak i muzułmanie – przybywają tutaj, by szukać Boga. Niestety dziś Jerozolima, symbol pokoju dla milionów wiernych na całym świecie, staje się miastem pełnym nienawiści. Trzeba więc bardziej niż kiedykolwiek i bardziej niż gdziekolwiek indziej podjąć kroki, które przywrócą pokój i zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom i przybywającym tutaj pielgrzymom. Na zakończenie hierarcha wzywa do intensywnej modlitwy o pokój, by Jerozolima mogła nadal pełnić powołanie świętego miasta, miasta pokoju bez przemocy.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.