Publikujemy tekst homilii biskupa płockiego, wygłoszonej w święto św. Stanisława Kostki w przasnyskiej farze, z okazji ogłoszenia go patronem miasta nad Węgierką.
1. Gaude Praeclara Civitas Azymopolis! Ciesz się, sławny Grodzie Przasnyski!
Ciesz się, bowiem w wymowny sposób zostaje dzisiaj uznana i wywyższona Twoja wielowiekowa wierność Bogu i Ojczyźnie – będziesz odtąd mieć jako Patrona i Orędownika znanego na całym świecie i czczonego w Kościele powszechnym Swojego Ziomka świętego Stanisława Kostkę.
Jakże słusznie Twoja Szacowna Rada Miejska napisała w uzasadnieniu tego aktu: ”Postać św. Stanisława Kostki jest trwałe związana z historią Przasnysza. [...] To tu w [miejscowej] farze rodzina Kostków była chrzczona [...] i tutaj także [...] został ochrzczony Stanisław Kostka. Tu jest kaplica Kostków, w której spoczywają prochy rodziców i braci świętego. Również pobernardyński klasztor, będący dziś siedzibą ojców Pasjonistów, pozostaje materialną pamiątką rodziny Kostków. Ta przasnyska świątynia ufundowana została przez Pawła Kostkę. Przasnyszanie wnoszą swój wkład w podtrzymywanie i rozwijanie kultu św. Stanisława Kostki na Mazowszu. Przasnyskie Muzeum Historyczne gromadzi i prezentuje na wystawach czasowych zbiory poświęcone świętemu. Z inicjatywy przasnyskich duszpasterzy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zorganizowana została pielgrzymka młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. […] Od tego czasu datuje się nieprzerwanie tradycja pielgrzymek dzieci i młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. […] Od Roku Jubileuszowego 2000 pielgrzymka znacznie się rozrosła. Przybywają na nią również młodzi pielgrzymi z diecezji sąsiednich. Dlatego ustanowienie św. Stanisława Kostki patronem miasta Przasnysza ma sens głęboki i uniwersalny".
2. Gaude autem Praeclara Civitas Azymopolis! Ciesz się zatem sławny Grodzie Przasnyski!
W tym duchu wesela i wdzięczności pozdrawiam w tej Czcigodnej Farze Księdza Prałata Profesora Andrzeja Maciejewskiego, Proboszcza i Dziekana Przasnyskiego, a w jego osobie wszystkich obecnych na naszej uroczystości kapłanów, ojców pasjonistów i siostry zakonne, zwłaszcza siostry kapucynki, łączące się z nami w cichej i pokornej modlitwie! Witam też i pozdrawiam Wielce Szanownych Panów – Posła, Burmistrza, Przewodniczącego Rady Miasta i wszystkich jej członków, Pana Starostę oraz innych Przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, oświatowych i służb mundurowych! Dziękuję twórcy figury Świętego Patrona i członkom Komitetu Społecznego Budowy Pomnika! Dziękuję Pani Reżyser i aktorom spektaklu teatralnego, który został przygotowany z okazji dzisiejszej uroczystości. Pozdrawiam Was wszystkich, Umiłowani Bracia i Siostry: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.