Mocne świadectwo z klasztornych kronik

W Przasnyszu odbyło się spotkanie promocyjne tomu wojennych wspomnień mniszek klarysek kapucynek.

Książka "Okres II wojny światowej we wspomnieniach Sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza" została opublikowana przez Wydawnictwo Bernardinum. Autorkami zawartych w niej wspomnień są siostry Honorata Zofia Szwarc i Immakulata Maria Klicka. Publikacja ta - jak pisze na wstępie o. Łukasz Woźniak, prowincjał Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów - "daje unikatową perspektywę poznania czasów wojny jako doświadczenia ludzkiego, kobiecego i duchowego. Przez dwie siostry-autorki zostajemy zaproszeni do wędrówki w świat okrucieństwa i niesprawiedliwości, świat lęków i prób, ale jednocześnie spotykamy świadectwo o wierze, zawierzeniu, dobru, a nawet o świętości".

Spotkanie promocyjne w Muzeum Historycznym zgromadziło liczną publiczność. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Przasnysza Łukaszem Chrostowskimi i starostą przasnyskim Krzysztofem Bieńkowskim, księża, przasnyskie mniszki klaryski kapucynki z opatką s. Daria Kucińską i s. Donatą Koską, z której inicjatywy i pod redakcją której została wydana książka, oraz członkowie rodzin autorek wspomnień. Niezwykłe dzieło ukazało się w ramach obchodów jubileuszu 150-lecia obecności mniszek klarysek kapucynek w Przasnyszu.

Uczestnicy spotkania usłyszeli dwie prelekcje. Pierwszą z nich - "»Światło w ciemności świeci (J 1,5)«. Bł. Maria Teresa Kowalska z przasnyskiego klasztoru sióstr klarysek kapucynek" - wygłosił ks. dr Robert Ogrodnik, kapelan środowiska Rodziny Ravensbruck, wiceprezes fundacji Cultura Memoriae. Zwrócił on uwagę, że czasy, w których przyszło żyć Mieczysławie Kowalskiej, bł. Marii Teresie od Dzieciątka Jezus, charakteryzowały dwa totalitaryzmy: komunizm i narodowy socjalizm. Co więcej, obu z nich doświadczyła osobiście. Jej ojciec, sympatyk ruchu komunistycznego i ateista, wyjechał ze starszą córką do ZSRR. Po pewnym czasie dołączyły do niego żona z młodszą córką. - Mieczysława musiała żyć w wielkim rozdarciu. Z jednej strony miłość do ojca i rodzeństwa, które porzuciło Polskę dla sowieckiej Rosji, z drugiej strony wierność Bogu i rodzącemu się powołaniu zakonnemu. W odpowiedzi na głos do klauzurowego życia zakonnego i za radą swojego spowiednika, o. Beniamina Zontaga, kapucyna, 23 stycznia 1923 r. wstąpiła do klasztoru mniszek kapucynek w Przasnyszu – wyjaśnił ks. Ogrodnik. Wskazał także na pasyjno-ekspiacyjną duchowość, którą żyła bł. s. Maria Teresa, co najwyższy wyraz znalazło podczas jej pobytu i męczeńskiej śmierci w KL Soldau.

Tytuł prelekcji został zapożyczony z Ewangelii wg św. Jana: "A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła" (J 1, 5). - W osobie naszej błogosławionej, która jest chlubą miasta Przasnysz i ziemi przasnyskiej, przywołane słowa Janowej Ewangelii nabierają swoistego życia. Ani komunistyczne macki rodzinnego życia, ani niemieckie zbrodnicze traktowanie nie pokonały bł. Marii Teresy Kowalskiej - przekonywał ks. Robert. Jego zdaniem, obchodzone w tym roku rocznice - 150. obecności mniszek klarysek kapucynek w Przasnyszu i 80. śmierci bł. s. Marii Teresy - to doskonała okazja, aby miasto Przasnysz zaczęło się chlubić swoją wyjątkową mieszkanką, honorując ją ulicą lub placem.

Prelekcję "Martyrologium duchowieństwa i osób zakonnych w niemieckim obozie Soldau w Działdowie" przedstawił ks. kan. Marian Ofiara, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego w Działdowie. Przybliżając uczestnikom spotkania genezę nazistowskiej wrogości wobec Kościoła katolickiego, przytoczył głoszoną przez narodowy socjalizm teorię streszczającą się w słowach: klasztory są nerwem życiowym Kościoła katolickiego; kto atakuje klasztory, ten atakuje cały Kościół. Ksiądz Marian przedstawił porażający obraz okrutnych represji, jakimi byli poddawani uwięzieni w działdowskim obozie koncentracyjnym duchowni. Duże wrażenie na słuchaczach wywarła charakterystyka ostatnich dni bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

Spotkanie ubogaciły piosenki religijne w wykonaniu przasnyskiego nauczyciela Andrzeja Czaplickiego. Naturalne tło dla wydarzenia stanowiła wystawa "Klaryski Kapucynki w Przasnyszu 1871-2021".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6