Korony pobłogosławione przez papieża Franciszka zawisły na wizerunku Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus w Suserzu.
Kilkutysięczny tłum wiernych uczestniczył 15 sierpnia w Eucharystii, podczas której ukoronowano obraz Matki Bożej Suserskiej. Plac przed kościołem zapełnił się pielgrzymami, którzy przybyli z różnych rejonów diecezji łowickiej, a nawet spoza niej, jak grupa pątników, która przyszła z oddalonego o 20 km Gostynina.
Najliczniejszą grupę pielgrzymów stanowili jednak mieszkańcy Żychlina i okolic, którzy po raz 162 przyszli dziękować za ocalenie ich przodków od zarazy.
Epidemia cholery w 1852 r. zbierała wśród żychlinian okrutne żniwo. Mieszczanie udali się do oddalonego o 10 km kościoła w Suserzu i tutaj przed wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem błagali o ratunek, pomoc i odwrócenie nieszczęścia. Odchodząc z Suserza, ślubowali, że jeżeli Matka Boża wyprosi im u Boga ocalenie, wówczas w pielgrzymce dziękczynnej będą tu przychodzili przez 100 lat.
Po powrocie do Żychlina epidemia ustała. Od tej pory, co roku w uroczystość Wniebowzięcia NMP żychlinianie wędrują do Suserza, dziękując Matce Bożej za opiekę. Pielgrzymowania nie przerwali nawet w czasie okupacji niemieckiej i prześladowań komunistycznych. W 1952 r. ślubowali ponownie, że będą pielgrzymować przez kolejne 100 lat.
Uroczystość koronacji poprzedził wykład dr. Waldemara Smaszcza o pobożności maryjnej Polaków. W samo południe procesją z cudownym obrazem do ołtarza polowego rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, biskupi seniorzy diecezji łowickiej – bp Alojzy Orszulik i bp Józef Zawitkowski, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej abp Władysław Ziółek, ordynariusz włocławski bp Wiesław Alojzy Mering, który wygłosił homilię, ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, bp pomocniczy płocki Roman Marcinkowski, biskup senior diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz liczni prezbiterzy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.