Idą do Matki z rewizytą

Z kościoła św. Anny wyruszyła 34. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Bierze w niej udział ok. 3 tys. młodych pątników.

Pielgrzymi rozpoczęli rekolekcje w drodze Mszą św. o 5.30 w kościele św. Anny. - W tym roku idziemy pod hasłem "Ostatnie słowa, ostatnie czyny”. Słowa, które wypowiedział Jezus z Krzyża, są testamentem dla każdego z nas - mówił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Jacek Siekierski, przewodnik 34. WAPM.

Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W homilii zwrócił uwagę na szczególny kontekst tegorocznej pielgrzymki. - Od 15 czerwca w naszej archidiecezji trwa nawiedzenie Matki Bożej w Jasnogórskim wizerunku - mówił. - Wasze pielgrzymowanie ma charakter swoistej rewizyty. Wychodzicie z Warszawy, aby wśród wszystkich intencji, które zanosicie do Częstochowy, także podziękować Matce Najświętszej za Jej nawiedzenie w naszych parafiach - kontynuował.

Kaznodzieja wyjaśnił także, jak należy rozumieć ewangeliczne nawiedzenie, którego dokonała Maryja, i które jest "prototypem wszelkiego nawiedzenia”. - Maryja, i to jest chyba najważniejsze, zaniosła do domu Elżbiety Jezusa Chrystusa. Następnie uwielbiła Boga śpiewając Mu hymny dziękczynienia za to, co dokonał w jej życiu. Trzecim wymiarem nawiedzenia była konkretna pomoc -  mówił.

- Chciałbym, żebyście wy także nieśli napotkanym po drodze ludziom Chrystusa i pozwoli Matce Boże zbliżyć was do Niego, abyście idąc do Częstochowy uwielbiali Boga w Trójcy Świętej Jedynego i dziękowali za wielkie rzeczy, które dzieją się w Kościele i świecie. Za wielkie dzieła, które dokonuje Bóg w waszych sercach - mówił do młodych metropolita warszawski.

Kardynał nawiązał także do tegorocznego hasła pielgrzymki. - Do tych ostatnich słów wypowiedzianych jako testament z Krzyża chciałbym dołączyć te, które Pan Jezus wypowiedział w Wieczerniku ustanawiając Eucharystię - powiedział.

Na zakończenie homilii kard. Nycz zostawił pątnikom trzy intencje. - Módlcie się o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, powołania kapłańskie i zakonne oraz zbliżający się wielkimi krokami Światowy Dzień Młodzieży - prosił pątników. I dodał: - Módlmy się w intencji dobrego przygotowania przede wszystkich nas samych, abyśmy młodzieży z całego świata potrafili pokazać piękny, młody, modlący się i głoszący Ewangelię Kościół w Polsce.

Na zakończenie Eucharystii kard. Kazimierz Nycz pokropił pątników wodą święconą.

Po godz. 7 pątnicy wyruszyli z pl. Zamkowego w 17 grupach. W zdecydowanej większości na pielgrzymi szlak wybrali się studenci, ale wśród pątników można było także spotkać osoby "młode duchem”, a nawet rodziny z dziećmi. Wiele osób mówiło o ogromnej radości, która im dziś towarzyszy.

- Tego nie da się wyrazić słowami, tych emocji trzeba po prostu doświadczyć. Kto choć raz wyruszy na pielgrzymkę, będzie powracał - przekonuje ks. przewodnik.  

Pierwszego dnia pielgrzymi mają do pokonania ponad 36 km. - Na pierwszym etapie szczególnie będziemy modlić się za powstańców. Przy pomniku na ul. Górczewskiej przystaniemy na chwilę modlitwy, zostaną odpalone biało-czerwone race, zaśpiewamy też powstańcze piosenki - wyjaśnia ks. Siekierski.

Mieszkańcy Warszawy tradycyjnie pozdrawiali pątników z okien swoich domów, machali biało-czerwonymi flagami, inni zatrzymywali się na ulicach. Pątników na pl. Bankowym pozdrowił także metropolita warszawski. Pielgrzymi dojdą na Jasną Górę 14 sierpnia. Na jasnogórskich błoniach przywita ich kard. Kazimierz Nycz.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8