W dzisiejsze wspomnienie liturgiczne św. Ignacego Loyoli w Hiszpanii powołano do życia Apostolskie Dzieło Szlak Ignacjański (Obra Apostólica Camino Ignaciano – OACI) Towarzystwa Jezusowego.
Ma ono opiekować się 700-kilometrową trasą z Loyoli do Manresy, którą przebył założyciel jezuitów, i dbać o zachowanie duchowości ignacjańskiej. Zapowiedziano też dwa Lata Jubileuszowe Szlaku Ignacjańskiego. Pierwszy rozpocznie się dokładnie za rok, 31 lipca 2015 r. i potrwa do 31 lipca 2016 r. Pielgrzymowanie drogą wyznaczoną przez św. Ignacego ma być przedłużeniem jego Ćwiczeń duchownych.
Tradycja pielgrzymowania do sanktuariów w Loyoli i w Manresie stała się popularna w XVII w. po kanonizacji św. Ignacego i św. Franciszka Ksawerego. Przez kolejne wieki umacniała się wraz z rozwojem pobożności związanej z pielgrzymowaniem. Szlak Ignacjański (www.caminoignaciano.org) powstał, aby upamiętnić pielgrzymkę Ignacego z Loyoli do Manresy, którą założyciel jezuitów odbył w 1522 r. Pierwszy Jubileuszowy Rok Szlaku Ignacjańskiego będzie miał miejsce już za rok. Sześć lat później odbędzie się Drugi Rok Jubileuszowy (31 lipca 2021 – 31 lipca 2022), który zbiegnie się z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i jego pielgrzymki do Manresy. Inicjatywa spotkała się z poparciem miejscowych biskupów.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.