Kościół katolicki Korei Płd. ponowił prośbę skierowaną do władz Korei Płn., by wysłały ok. 10 północnokoreańskich katolików na mszę celebrowaną przez papieża Franciszka podczas sierpniowej wizyty w Seulu - poinformował we wtorek rzecznik Kościoła Korei Płd.
Po raz pierwszy przedstawiciele Kościoła Korei Płd. wystosowali taką prośbę pół roku temu, a następnie zrobili to powtórnie. Rzecznik seulskiej archidiecezji ksiądz Hur Jung Jup poinformował, że odpowiedzi na razie nie otrzymano, ale "ma nadejść na początku sierpnia".
Wizyta papieża Franciszka w Korei Płd., która odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia, będzie pierwszą pielgrzymką Ojca Świętego na półwysep koreański od 25 lat.
Na rozdarty wojną półwysep papież przybędzie z przesłaniem pokoju, w czasie wizyty weźmie udział w VI Azjatyckim Dniu Młodzieży i beatyfikuje 124 koreańskich męczenników - poinformowały władze Kościoła w Seulu.
Konstytucja Korei Płn. gwarantuje wolność wyznania, ale w rzeczywistości rząd pozwala tylko na niektóre praktyki. Uciekinierzy mówią, że rozprowadzanie Biblii czy modlitwa mogą zostać ukarane obozem pracy lub egzekucją.
Hur Jung Jup zaznaczył, że przed wojną koreańską, którą toczono w latach 1950-53, w Korei Płn. było około 50 tys. katolików. Jego zdaniem przybycie północnokoreańskich katolików do Seulu miałoby symboliczne znaczenie, jednak obawia się, że nie dostaną oni pozwolenia na wyjazd.
Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska zakończyła się bowiem jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.