Papieskie wskazówki dla biskupów

Franciszek przyjął biskupów z Madagaskaru.

Kościół na Madagaskarze prowadzi ewangelizację w trudnych warunkach – zwrócił uwagę papież, przyjmując przybyłych z wizytą ad limina biskupów tego wyspiarskiego kraju. Przeżywa on już od lat niełatwy okres, związany z poważnymi trudnościami społecznymi i gospodarczymi – przypomniał Franciszek.

W przekazanym malgaskim biskupom przesłaniu wyraził uznanie dla ich apeli do całego społeczeństwa o odbudowę kraju. Zachęcił, by brali w niej czynny udział. „Ważne jest, byście zachowali konstruktywne relacje z władzami waszego kraju – stwierdził Ojciec Święty. – Musicie dążyć do jedności, sprawiedliwości i pokoju, by lepiej służyć swojemu narodowi, nie dając się wciągnąć w jakiekolwiek spory polityczne ze szkodą dla dobra wspólnego. Niech wasze słowa i działania będą zawsze wyrazem głębokiej komunii między wami!”.

Papież zachęca biskupów Madagaskaru do materialnego i duchowego wspierania ubogiej ludności. Winni oni odważnie apelować w sprawie ubóstwa do całego społeczeństwa, a zwłaszcza do polityków, gdyż jest ono w znacznej mierze powodowane korupcją i brakiem troski o dobro wspólne. Franciszek podkreśla ewangelizacyjne znaczenie szkół katolickich i potrzebę zapewnienia oświaty jak najliczniejszym dzieciom, zwłaszcza biednym. Przypomina znaczenie przygotowania do małżeństwa i umacniania wiary w rodzinach. Zachęca do konsekwentnego dawania chrześcijańskiego świadectwa. Ważne jest to zwłaszcza w kapłaństwie i życiu konsekrowanym, które nie mają być okazją do awansu społecznego, ale służbą Bogu i ludziom. W formacji kapłańskiej i zakonnej trzeba zwracać uwagę na relację z dobrami doczesnymi i roztropność w ich zarządzaniu. „Antyświadectwo w tej dziedzinie jest szczególnie szkodliwe ze względu na zgorszenie, jakie powoduje zwłaszcza tam, gdzie ludność żyje w niedostatku” – podkreśla papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6