Niemcy mają nową błogosławioną

Wielkim świadkiem wiary nazwał papież Franciszek życie niemieckiej zakonnicy, Marii Teresy Bonzel (1830-1905), założycielki Zgromadzenia Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Eucharystia była źródłem z którego czerpała duchową energię, by poświęcać się z niestrudzoną miłością ludziom najsłabszym” - powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 10 listopada na placu św. Piotra w Watykanie.

W godzinach popołudniowych podczas uroczystej liturgii w niemieckim Paderborn Maria Teresa Bonzel została ogłoszona błogosławioną. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato. S. Maria Teresa Bonzel urodziła się 17 września 1830 roku w Olpe, gdzie w 1860 roku założyła Zgromadzenie Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Zgromadzenie w sposób szczególny opiekuje się opuszczonymi dziećmi. W 1875 pierwsze siostry wyjechały do USA. W 1902 roku zakon otworzył w Olpe „Towarzystwo Dobroczynne Franciszkanek" (GFO), które do dziś prowadzi pierwsze w Niemczech hospicjum dla dzieci („Balthasar”), 12 szpitali, liczne domy dla seniorów oraz ośrodki dla dzieci i młodzieży. S. Maria Teresa Bonzel zmarła 6 lutego 1905 roku. Dziś w różnych krajach świata pracuje ok. 650 sióstr założonego przez nią zgromadzenia.

Arcybiskup Paderborn, Hans-Josef Becker, podkreślił w kazaniu wielką duchowość nowej błogosławionej i wynikające z niej dzieła miłosierdzia. „Jej osoba stanowi dla wiernych przykład, w jaki sposób można w swoim życiu łączyć miłość Boga i miłość bliźniego” - powiedział niemiecki hierarcha.

Mianem „wielkiego skandalu” abp Becker określił fakt, że w Niemczech rocznie dokonywanych jest ponad 100 tysięcy aborcji. "Tu zabija się nie tylko niezliczone ilości komórek, ale ludzi, którzy nigdy nie zobaczą światła świata" - napiętnował hierarcha. Skrytykował także “wspomaganą śmierć” i przypomniał, że człowiek ma prawo do humanitarnej śmierci, w otoczeniu osób, a nie spowodowanej techniczną pomocą w umieraniu.

Podczas Mszy św. modlono się także w intencji ofiar kataklizmu na Filipinach. Siostry franciszkanki z Olpe mają tam jeden ze swoich domów zakonnych.

W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyły tłumy wiernych. Na frontonie katedry umieszczono ogromnych rozmiarów portret nowej błogosławionej. Dziś wieczorem jej doczesne szczątki zostaną uroczyście przeniesione do domu macierzystego Zgromadzenia Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji w Olpe, a następnie złożone w miejscowym kościele parafialnym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10