Szmaragdy dla profesorów

Profesorowie Tadeusz Sławek i Jan Pilarczyk otrzymali nagrody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Śląsku.

Nagrody "Śląski Szmaragd 2013" wręczył im 31 października Tadeusz Szurman, biskup katowicki Kościoła luterańskiego. Uroczystość odbyła się w ewangelicko-augsburskiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. – Szmaragd, żeby był piękny, potrzebuje różnych domieszek, różnych minerałów, czyli musi być różnorodny – powiedział bp Szurman. Dodał, że tak samo jest ze Śląskiem, porównywanym w średniowiecznej metaforze właśnie do szmaragdu. Stąd wzięła się nazwa nagrody.

Pierwszy z wyróżnionych – należący do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prof. Jan Pilarczyk – jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie spawalnictwa. Od przeszło pół wieku jest związany z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach, a od 23 lat jest jego dyrektorem. Ten instytut zresztą w 1945 roku współzakładał jego ojciec Józef. W przeszłości prof. Pilarczyk stał też na czele ważnych międzynarodowych Szmaragdy dla profesorów   Przemysław Kucharczak /GN Prof. Jan Pilarczyk dziękuje za wyróżnienie. Z tyłu z prawej stoi biskup ewangelicko-augsburski diecezji katowickiej Tadeusz Szurman organizacji, był m.in. prezydentem Europejskiej Federacji Spawalnictwa, wykładał też na Politechnikach w Gliwicach i Poznaniu. – Wykształciliśmy w ostatnich latach bardzo dużo managerów, socjologów, fachowców od polityki. Natomiast bardzo brakuje specjalistów, którzy potrafiliby rozwijać różne dziedziny przemysłu – powiedział po odebraniu nagrody, apelując o położenie w Polsce większej uwagi na kształcenie w dziedzinie nauk technicznych.

Drugi z wyróżnionych – prof. Tadeusz Sławek – jest anglistą i polonistą, poetą i prozaikiem, tłumaczem poezji angielskiej. Jest też historykiem i teoretykiem literatury. W latach 1996–2002 był rektorem Uniwersytetu Śląskiego. Publikuje m.in. w "Tygodniku Powszechnym” i "Odrze”, współpracuje z katolickim Radiem eM z Katowic. Dziękując za wyróżnienie, prof. Sławek nawiązał do pieśni śpiewanej chwilę wcześniej przez obecnych w luterańskiej katedrze, w której pojawił się wers: "Skończyły się waśnie”. Stwierdził, że dziś w polskim życiu publicznym mamy bardzo dużo waśni. – Toczą się one Szmaragdy dla profesorów   Przemysław Kucharczak /GN Prof. Tadeusz Sławek tuż po odebraniu "Śląskiego Szmaragdu" na poziomie miałkim, wręcz podłym. Działajmy i żyjmy tak, żeby skończyły się waśnie – zakończył.

"Śląski Szmaragd” jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Kościół luterański na Śląsku chce tym wyróżnieniem docenić ludzi zaangażowanych w dzieło wznoszenia się ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi i kulturowymi. Nagrody są wręczane w Święto Reformacji, które Kościół Ewangelicko-Augsburski obchodzi 31 października.

Dotychczas "Śląskim Szmaragdem" zostali uhonorowani: przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, katoliccy arcybiskupi Damian Zimoń z Katowic i Alfons Nossol z Opola, pisarz Jerzy Pilch, publicysta Krzysztof Karwat, prof. Ewa Chojecka, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Harasimowicz, prof. Jan Malicki, kompozytor Ryszard Gabryś, sportowiec Adam Małysz, prof. Dorota Simonides z Opola, marszałek Senatu Marcin Tyrna, Kazimierz Kutz, prof. Jan Herma, redaktor Tadeusz Kijonka i prof. Daniel Kadłubiec.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10