Konsekracja i wprowadzenie bp. elekta Mariana Niemca odbyły się w niedzielę w kościele ewangelicko-agsburskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
Bp Marian Niemiec na biskupa diecezji katowickiej został wybrany 10 maja przez synod diecezjalny. Na urzędzie zastąpił bp. Tadeusza Szurmana zmarłego 30 stycznia tego roku.
Aktu konsekracji poprzez nałożenie rąk dokonał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce w asyście bp. Ryszarda Bogusza z Wrocławia oraz bp. Rudolfa Bażanowskiego z Olsztyna.
Przed konsekracją biskup Samiec skierował do biskupa elekta słowo, w którym jako przykład do naśladowania przedstawił mu Mojżesza modlącego się i trzymającego w górze ręce podczas walki Izraelitów z Amalekitami. Gdy ręce jego opadały, naród wybrany przegrywał. Znaleźli się jednak ludzie, którzy podtrzymując dłonie Mojżesza, także przyczynili się do zwycięstwa Izraelitów. Rolą biskupa ma więc być modlitwa z rękami "podtrzymywanymi przez współpracowników: braci i siostry w Chrystusie Jezusie".
W kazaniu nowo wyświęcony biskup, odwołując się do słów, które wybrał sobie jako zawołanie duszpasterskie: "Mowa o krzyżu jest mocą Bożą"; przede wszystkim skupił się na znaku krzyża, jako miejscu zbawienia, jedności i wolności każdego chrześcijanina. Cytując abp. Alfonsa Nossola zaznaczył, że krzyż Chrystusa jest także wezwaniem do pojednania i przebaczania. – Jako chrześcijanie różnych wyznań musimy zapragnąć zbliżać się do Chrystusowego krzyża. A kiedy będziemy już blisko, zaczniemy obejmować krzyż i nawet nie zauważymy, że obejmujemy się wzajemnie – mówił bp Niemiec.
W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, zwierzchnicy innych Kościołów oraz przedstawiciele władz samorządowych oraz wojewódzkich. Kościół katolicki reprezentowali biskupi metropolii górnośląskiej na czele z abp. Wiktorem Skworcem. – Drogi biskupie Marianie, życzę ci mocy w głoszeniu dobrej nowiny, miłości w przewodzeniu ludowi Bożemu, mądrości w doborze współpracowników, cierpliwości w walce ze słabościami i przeciwnościami, sił i zdrowia, nade wszystko zaś otwartości na głos Ducha Św. – mówił abp Skworc.
Bp Marian Niemiec urodził się w 1961 r. w Kobielicach koło Pszczyny. W latach 1979-1984 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę kandydacką odbył w Kaliszu i Starym Bielsku. Został ordynowany w Mikołowie w 1985 r. przez bp. Janusza Narzyńskiego. Pracował jako wikary w Starym Bielsku, a następnie w Opolu, gdzie od 1993 r. służył jako proboszcz. W latach 2002-2012 pełnił funkcję radcy rady diecezjalnej diecezji katowickiej. Od 2004 r. jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Od 2006 r. wybierany był do synodu Kościoła z listy duchownych. Był przewodniczącym komisji rewizyjnej Kościoła. W 2011 r. został wybrany do konsystorza Kościoła.
Ma 53 lata, ma żonę, syna i córkę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.