Po wakacyjnej przerwie papież Franciszek powrócił do tradycyjnych, środowych spotkań z wiernymi na placu św. Piotra. Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej (4 września) Ojciec Święty powrócił do wydarzeń Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii.
Papież po raz kolejny podziękował za ogromną gościnność Brazylijczyków, którzy przyjęli młodych z całego świata. Ojciec Święty nazwał Światowy Dzień Młodzieży prawdziwym świętem, będącym znakiem dla wszystkich, nie tylko dla wierzących.
TŁUMACZENIE:
„To właśnie jest wielkie święto, święto wiary i braterstwa, rozpoczynające się na tym świecie, które nigdy nie będzie miało kresu. Jest to jednak możliwe jedynie z Panem Bogiem! Bez miłości Boga nie ma tego święta dla człowieka!”
Papież Franciszek przypomniał, że cechą tego Światowego Dnia Młodzieży był temat misyjny: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. „Pomyślmy, co oznacza owe mnóstwo młodych, którzy w Rio de Janeiro spotkali Chrystusa Zmartwychwstałego i niosą Jego miłość w życie codzienne, żyją nią, przekazują” - zachęcał Ojciec Święty.
TŁUMACZENIE:
„Nie ma o nich mowy w gazetach, bo nie dopuszczając się aktów przemocy, nie powodują skandali a więc nie robią „newsa”. Kiedy jednak trwają zjednoczeni z Jezusem, budują Jego królestwo, budują braterstwo, dzielenie się ze sobą, dzieła miłosierdzia, to są możną siłą, by czynić świat sprawiedliwszym i piękniejszym, żeby go przekształcić!
Papież Franciszek pytał młodych zgromadzonych na placu św. Piotra czy chcą być tą mocą miłości i miłosierdzia, która ma odwagę, by chcieć przekształcać świat. Młodzież głośno i wyraźnie odpowiadała: „tak”.
Na zakończenie audiencji Ojciec Święty przypomniał, że zaproponował, aby w najbliższą sobotę, 7 września przeżywano specjalny dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Zachęcił katolików, chrześcijan innych denominacji, a także ludzi dobrej woli do włączenia się w tę inicjatywę.
Oto słowa papieża Franciszka w tłumaczeniu na język polski:
W najbliższą sobotę będziemy wspólnie przeżywali specjalny dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Także w intencji pokoju w naszych sercach, gdyż pokój zaczyna się od ludzkiego serca. Ponawiam zachętę, aby cały Kościół intensywnie przeżywał ten dzień. Już teraz chciałbym wyrazić wdzięczność braciom chrześcijanom innych wyznań oraz braciom innych religii a także ludziom dobrej woli, którzy zechcą włączyć się w to wydarzenie, we właściwych sobie miejscach i sposobach. Zachęcam zwłaszcza wiernych Rzymu oraz pielgrzymów do udziału w czuwaniu modlitewnym tutaj, na Placu Świętego Piotra o godz. 19,00, aby błagać Pana o wielki dar pokoju. Niech na całej ziemi mocno zabrzmi wołanie o pokój!
A oto słowa Papieża Franciszka wypowiedziane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, jak wspomniałem w Rio de Janeiro, najbliższy Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w 2016 r., w waszej ojczyźnie, w Krakowie. Dziękuję wszystkim rodakom błogosławionego Jana Pawła II za podjęcie inicjatywy przygotowania tego spotkania. Przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski, zawierzam to wydarzenie Chrystusowi Miłosiernemu. Wam tu obecnym, waszym bliskim i wszystkim Polakom z serca błogosławię.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.